ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paolini Christopher (*17.11.1983)

­­­­

Inheritance (Odkaz Dračích jezdců) (3)

  • díl v sérii: 4 (předchozí: Brisingr)
  • podtitul: Pevnost duší

Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je Dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaësii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2012 (1. vydání). Z anglického originálu Inheritance přeložila Olga Staníčková. Počet stran: 672. ISBN: 978-80-253-1366-4.

MÍSTO DĚJE:

Alagaësie, město Uru'baen a ostrov Vroengard

HLAVNÍ POSTAVY:

Eragon, dračice Safira, elfka Arya, Galbatorix, vůdkyně Nasuada, drak Glaedr, Roran, společenství Vardenů (odpůrci království, které chtějí sesadit tyranizujícího krále) a spousta dalších

DĚJ:

Jezdec Eragon spolu s Vardeny postupují do hlavního města Uru'baenu - chtějí ho dobýt, zabít tyranizujícího krále a zmocnit se vlády nad celou Alagaësií.
Eragon se svou dračicí Safirou letí na ostrov Vroengard, aby odhalili tajemství staré věštby. Při pátrání zjistí svá pravá jména a dozví se tak více o sobě samých. Na ostrově najdou Pevnost duší, kde jsou uložena srdce zemřelých draků (Eldunarí) a dračí vejce. O této pevnosti nikdo neví, neboť draci vymazali všechny vzpomínky na ni z myslí obyvatel Alagaësie. Eragon se o ní dozvěděl od jediné rasy, které tyto vzpomínky zůstaly - od kočkodlaků.

Společně s podporou všech Eldunarí se Eragon vrací do Alagaësie postavit se mocnému nepříteli - Galbatorixovi. Se svými přáteli překonají nástrahy jeho sídla a postaví se mu. Eragon ho porazí kouzlem, do kterého použije všechen hněv, strach a nespravedlnost, kterou král po celou dobu své vlády rozséval mezi lidmi. Když Galbatorix ucítí všechen žal a bolest, neunese to a zemře.

Jako novou vládkyní země je zvolena vůdkyně Vardenů Nasuada a Arya je zase vybrána jako královna elfů. Zároveň se jí ze třetího vejce vylíhne drak Fírnen.

Eragon se Safirou se rozhodnou odletět do vzdálených nepropátraných zemí za Alagaësií a tam najít místo, kde by mohli vychovávat nové jezdce a znovu nastolit dobu Dračích jezdců.

UKÁZKA (str. 227):

"Již nejsem, kdo jsem byl," zašeptal, a držel se okraje sloupu, "ale vím, kdo jsem."
Jméno, jeho pravé jméno, bylo slabší a více špatné, než by si přál a za to se nenáviděl, ale uvnitř bylo i mnoho věcí k obdivu a on více přemýšlel o tom, že byl schopný poznat svou pravdivou povahu. Nebyl nejlepší osoba na světě, ale také nebyl nejhorší.
"A já to nechci vzdát," zabručel.
Našel útěchu ve skutečnosti, že jeho identita není nezměnitelná, mohl se zlepšit, kdyby si to přál. Přísahal sám sobě, že se v budoucnu zlepší, i kdyby to bylo sebetěžší. Stále se smál a stále plakal, otočil svou tvář směrem k obloze a rozprostřel své ruce na obě strany. Časem smích polevil. A na jeho místě pocítil hluboký klid zabarvený štěstím a rezignací. Navzdory Glaedrovu napomenutí si stále šeptal své pravé jméno a ještě jednou se celé jeho bytí otřelo silou těch slov.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kniha byla sice napsána spíše pro peníze a úspěch mezi čtenáři, ale i tak mezi řádky lze najít velkou odvahu, důvěru v přátele, obětování, lásku a obrovské pouto mezi drakem a jezdcem. Autor dokonale vystihl psychologii člověka, a když jsem četla, jak Eragon přemýšlel sám o sobě, o tom, že ve válce zabíjí lidi, jak se s tím vyrovnával, jak hledal svoje chyby nebo pravé jméno, tak jsem se taky párkrát zamyslela sama nad sebou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 05.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Christopher Paolini - Inheritance (Odkaz Dračích jezdců) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­