ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Paolini Christopher (*17.11.1983)

­­­­

Eldest (Odkaz Dračích jezdců) (4)

Druhý díl fantasy trilogie Odkaz Dračích jezdců, ve kterém pokračují dobrodružství Eragona a draka, s nímž je teď už poután jako Dračí jezdec.
Eragona a dračici Safiru zastihneme poté, kdy pomohli vzbouřencům a Eragon přemohl vůdce Urgalů Durzu. Největší nebezpečí v podobě krále Galbatorixe je však stále před nimi a Eragon se tedy musí vydat do elfského města Ellesméry, aby se zdokonalil v kouzlení a boji, neboť si uvědomuje, že poražení Durzy bylo větším dílem štěstí a že se musí ještě hodně učit. Na své cestě zažívá mnohá dobrodružství, ale stále ho trápí nejistota, komu vlastně může věřit. Ani osud Eragonova bratrance Rorana není jednoduchý, také on musí vybojovat svou bitvu. Podaří se tedy nakonec svrhnout vládu krále a ustavit právoplatnou vládu? Nebo nakonec neunikne krutému králi ani sám Eragon?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fragment v Praze roku 2009 (2. vydání). Z anglického originálu Inheritance přeložila Olga Machútová. Počet stran: 655. ISBN: 978-80-253-0962-9.

OBSAH:

Pokračování knihy Eragon začíná tři dny poté, co byl Durza zabit Eragonem.

Po bitvě o Farthen Dûr se Murtagh, Dvojčata a Ažihad vydávají do tunelů v Beorských horách, které vybudovali trpaslíci, aby pronásledovali a pobili uprchlé urgaly. Když se vracejí, setkají se se skupinkou urgalů, kteří unesou Murtagha a Dvojčata. Ažihad je zabit, Nasuada tak musí převzít vládu nad Vardeny po svém otci. Ažihadova Rada starších se sice snaží získat Eragona na svou stranu, ale Dračí jezdec nakonec odpřisáhne věrnost Nasuadě, čímž si Radu znepřátelí. Král trpaslíků Hrothgar přijímá Eragona do svého trpasličího rodu, což ho nutí složit další přísahu. Pro Dračího jezdce to znamená fakt, že má stejná práva jako všichni trpaslíci a může se účastnit jejich shromáždění.

Eragon a Safira se rozhodnou vydat se společně s Aryou a Orikem do Ellesméry, kde se mají setkat s elfskou královnou Islanzadí. Cestou se zastaví v trpasličím městě Tarnag, kde zjišťují, že jeden trpasličí klan k nim chová veliké nepřátelství. V Ellesméře Eragon zjišťuje, že není jediným jezdcem. Starý mrzák, jezdec Oromis se svým drakem Galedrem, se již sto let schovávají před Galbatorixem a hledají způsob, jak jej porazit.

Nasuada mezitím učiní rozhodnutí, jehož výsledkem je odstěhování Vardenů do Surdy, země krále Orrina. Tam s pomocí Angely a čarodějnice Trianny, která po smrti Dvojčat zaujala místo vůdce okultní skupiny Du Vrangr Gata, pozná Elvu, dívku s fialovýma očima a se stříbrným znamením Dračích jezdců.

Tou dobou se Eragon v lesích Du Weldenvarden stává společně se Safirou žákem zmrzačeného Dračího jezdce Oromise, jenž k němu promlouval jako Zdravý mrzák, a jeho zlatého draka Glaedra, který přišel v boji o nohu. Při výuce starověkého jazyka se od něj dozví, že dívka, které požehnal (Elva), je ve skutečnosti prokletá. Při žehnání spletl formulaci a namísto toho, aby byla dívka chráněna před nebezpečím, je teď nucena se před ním chránit.

Eragon si uvědomí, že se zamiloval do Aryi. Vyzná se jí ze svých citů, ona jej však odmítne a vrátí se zpět k Vardenům.

Roran se vrací do Carvahallu s hordou Galbatorixových vojáků za zády. Nikdo nemá nejmenší tušení, proč by chtěl král Rorana za každou cenu živého. Vše vrcholí krvavou bitvou. Carvahallský řezník Sloun, jenž je otcem Roranovy snoubenky, zradí Rorana ra'zakům, kteří se jej pokusí uprostřed noci zabít. Mladík se sice ubrání, ale Katrina je zajata a unesena. Roran se rozhodne opustit vesnici a vydá se s většinou jejích obyvatel do Surdy, aby získal pomoc na záchranu své milované Katriny. Na své cestě díky obchodníkovi z Teirmu Joedovi zjistí, že Eragon, jehož měl za ztraceného, je naživu, a že je dokonce Dračím jezdcem.

Nasuada se připravuje na obrovskou bitvu. Dokonce i král Orrin, bláznivý alchymista, se rozhodl spolupracovat.

Eragon projde během velkých oslav Agaetí Blödhren (Oslava pokrevní přísahy) v Ellesméře fatální proměnou, mimo jiné mu mizí i jeho jizva. Stává se jedním z elfů, čímž se v něm spojí všechny tři neokřídlené rasy spolčené proti Galbatorixovi. Jako "poloelf" se vrací se Safirou k Nasuadě, aby společně bojovali proti nepřátelské Galbatorixově armádě. Před svým odchodem musí slíbit svým učitelům, že se vrátí, jak jen to bude možné, aby mohli pokračovat ve výcviku. U Vardenů Eragon zjišťuje, co se stalo s dítětem, kterému nešťastně požehnal. I když Elva má být nemluvně, vypadá jako čtyřleté dítě s chováním sarkastického dospělého. Je nucena pomáhat svému okolí, když se svému nedobrovolnému údělu snaží vzepřít, trpí sama.

Vardenové s Eragonem a Safirou vyrážejí na Hořící pláně, což je rozlehlý pás země rozžhavený rašelinovými podzemními ohni. Eragon poznává Galbatorixovu novou zbraň a děsivé tajemství svého původu. Před zraky všech se zjeví nový Dračí jezdec, který zabije krále trpaslíků a pustí se do boje s Eragonem a Safirou. Eragonovi se podaří srazit jezdci helmu a se zděšením zjišťuje, že je to Murtagh. Murtagh totiž nezemřel v tunelech, ale byl zradou Dvojčat zajat a odveden ke Galbatorixovi. Ten ho donutil přísahat ve starověkém jazyce, takže Murtagh nemohl svou přísahu odvolat ani porušit.

Poté Murtagh a jeho drak Trn přemůže Eragona se Safirou pomocí nějaké neuvěřitelné síly. I když má šanci je zabít, ze starého přátelství je ušetří a nechá je uniknout. Než odletí, sebere Eragonovi Zar'roc jako své dědictví - Murtagh je starším synem Morzana. Prozradí Eragonovi, že jeho mladším bratrem je on - oba pocházejí ze Seleny, Morzanovy ženy.

Eragon se nakonec spojí se svým bratrancem a vesničany, kteří v poslední chvíli přijeli na Hořící pláně v ukradené lodi. Roranovi se podaří zabít Dvojčata. Po bitvě Eragon Roranovi slibuje, že mu pomůže zachránit Katrinu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 30.01.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Christopher Paolini - Eldest (Odkaz Dračích jezdců) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­