ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hailey Arthur (*05.04.1920 - †24.11.2004)

­­­­

Letiště (2)

Let Boeingu 707 do Říma se v mžiku změní v drama, když jeden z pasažérů odpálí na palubě letounu bombu. Jako ve všech Haileyho románech pronikne čtenář v průběhu napínavého děje do zákulisí prostředí mezinárodního letiště, ochromeného sněhovou bouří, ohrožovaného protesty obyvatel městečka bouřících se proti nadměrnému hluku. Seznámí se se svérázným kapitánem letu Vernonem, krásnou letuškou Gwen i s podnikavou stařenkou paní Quonsettovou, která dokáže cestovat mezi světadíly jako černý pasažér.

Děj se odehrává na mezinárodním Lincolnově letišti ve státě Illinois v Americe. Zrovna řádí sněhová bouře. Jedno z mexických letadel zablokuje největší dráhu, když z ní kvůli špatné viditelnosti sjede a uvízne v blátě. Šéf letiště Mel Bakersfeld nechá zavolat šéfa údržbářské služby Joea Patroniho, největšího odborníka na technické problémy. Ten ovšem zůstane stát v zácpě na dálnici, protože se převrhne kamion a zablokuje všechny pruhy. Po dlouhé době se Joe na letiště dostane a dokonce se mu podaří dostat letadlo ze zamrzající půdy už na druhý pokus.
Mezitím se v nedalekém městečku Meadowood konají schůze a podepisují stížnosti za nadměrný hluk vyvolaný startujícími a přistávajícími letadly. Obyvatelé si pozvou advokáta Elliotta Freemantlea, aby jim pomohl zažalovat letiště a dostat odškodnění. Elliott je typ člověka, co myslí jen na vlastní zisky a ostatní ho moc nezajímá. Když dostatečně zpracuje všechny obyvatele, navrhne jim udělat demonstraci i na letišti. Mel zde za pomoci jednoho z reportérů pořádně Freemantlea poníží a skupina demonstrantů zase odejde.
Na letišti se ale vyskytují i další větší či menší problémy. V jednom letadle, které zde přistane, je nalezen černý pasažér v podobě staré paní Ady Quonsettové. Je velice podnikavá a díky tomu létala zdarma už nesčetněkrát. Tuto záležitost vyřídí Táňa Livingstonová z oddělení pro styky s veřejností. Důvtip paní Quonsettové nezná mezí, a proto se dostane do Boeingu 707, přezdívaného Zlatý koráb, na let do Říma. Pilotem je arogantní kapitán Vernon Demerest. Vernon je Melův švagr a oba se navzájem nemají rádi. Vernon má poměr s anglickou letuškou Gwen Meighenovou, se kterou navíc čeká dítě. Oba přemýšlí, jestli by Gwen měla jít na potrat, jelikož je Vernon stále ženatý a rozvádět se nechce.
D.O.Guerrero je zadlužený muž, jenž nemá už moc radostí v životě. S manželkou žije v podnájmu, který sotva dokážou zaplatit. Jejich děti žijí u sestry. Jednoho dne dostane D.O. bláznivý nápad, že se nechá pojistit na vysokou částku, způsobí výbuch letadla a tím svoji smrt. Manželka pak dostane peníze a bude moci z nich zaplatit dluhy. Nasedne do Zlatého korábu, kde už má delší dobu rezervovaný lístek. Vedle něj se usadí paní Quonsettová.
I když D.O. myslel na hodně věcí, aby se neprozradil, na pár jich zapomněl. Třeba vzít si nějaká zavazadla, a z nervozity svírá velice viditelně svoji tašku. Kvůli nim se zdá podezřelý některým zaměstnancům. Později se dostaví na letiště i jeho manželka a hledá ho, protože ji napadlo, že chce D.O. udělat něco bláznivého. Když je dovedena před Mela jako šéfa, vyjde najevo, že D.O.Guerrero má v příruční tašce pravděpodobně bombu. Ihned to hlásí kapitánovi Demerestovi.
Tím začíná akce na palubě letadla jak získat kabelu Guerrera. Důležitou roli v této úloze hraje paní Quonsettová a letuška Gwen. Bohužel D.O. se dostane až k toaletám, kde se zavře a bombu odpálí. Trup je poškozen, ale dá se s tím doletět zpět na Lincolnovo letiště. D.O.Guerrero je samozřejmě mrtev. Nikdo není vážněji zraněn, jen Gwen, která stála v okamžiku výbuchu těsně za dveřmi. Po přistání je převezena do nemocnice. A všichni ostatní si oddychnou, že se nestalo něco mnohem horšího.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 07.03.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Hailey - Letiště (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)