ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hailey Arthur (*05.04.1920 - †24.11.2004)

­­­­

Letiště (2)

Let Boeingu 707 do Říma se v mžiku změní v drama, když jeden z pasažérů odpálí na palubě letounu bombu. Jako ve všech Haileyho románech pronikne čtenář v průběhu napínavého děje do zákulisí prostředí mezinárodního letiště, ochromeného sněhovou bouří, ohrožovaného protesty obyvatel městečka bouřících se proti nadměrnému hluku. Seznámí se se svérázným kapitánem letu Vernonem, krásnou letuškou Gwen i s podnikavou stařenkou paní Quonsettovou, která dokáže cestovat mezi světadíly jako černý pasažér.

Děj se odehrává na mezinárodním Lincolnově letišti ve státě Illinois v Americe. Zrovna řádí sněhová bouře. Jedno z mexických letadel zablokuje největší dráhu, když z ní kvůli špatné viditelnosti sjede a uvízne v blátě. Šéf letiště Mel Bakersfeld nechá zavolat šéfa údržbářské služby Joea Patroniho, největšího odborníka na technické problémy. Ten ovšem zůstane stát v zácpě na dálnici, protože se převrhne kamion a zablokuje všechny pruhy. Po dlouhé době se Joe na letiště dostane a dokonce se mu podaří dostat letadlo ze zamrzající půdy už na druhý pokus.
Mezitím se v nedalekém městečku Meadowood konají schůze a podepisují stížnosti za nadměrný hluk vyvolaný startujícími a přistávajícími letadly. Obyvatelé si pozvou advokáta Elliotta Freemantlea, aby jim pomohl zažalovat letiště a dostat odškodnění. Elliott je typ člověka, co myslí jen na vlastní zisky a ostatní ho moc nezajímá. Když dostatečně zpracuje všechny obyvatele, navrhne jim udělat demonstraci i na letišti. Mel zde za pomoci jednoho z reportérů pořádně Freemantlea poníží a skupina demonstrantů zase odejde.
Na letišti se ale vyskytují i další větší či menší problémy. V jednom letadle, které zde přistane, je nalezen černý pasažér v podobě staré paní Ady Quonsettové. Je velice podnikavá a díky tomu létala zdarma už nesčetněkrát. Tuto záležitost vyřídí Táňa Livingstonová z oddělení pro styky s veřejností. Důvtip paní Quonsettové nezná mezí, a proto se dostane do Boeingu 707, přezdívaného Zlatý koráb, na let do Říma. Pilotem je arogantní kapitán Vernon Demerest. Vernon je Melův švagr a oba se navzájem nemají rádi. Vernon má poměr s anglickou letuškou Gwen Meighenovou, se kterou navíc čeká dítě. Oba přemýšlí, jestli by Gwen měla jít na potrat, jelikož je Vernon stále ženatý a rozvádět se nechce.
D.O.Guerrero je zadlužený muž, jenž nemá už moc radostí v životě. S manželkou žije v podnájmu, který sotva dokážou zaplatit. Jejich děti žijí u sestry. Jednoho dne dostane D.O. bláznivý nápad, že se nechá pojistit na vysokou částku, způsobí výbuch letadla a tím svoji smrt. Manželka pak dostane peníze a bude moci z nich zaplatit dluhy. Nasedne do Zlatého korábu, kde už má delší dobu rezervovaný lístek. Vedle něj se usadí paní Quonsettová.
I když D.O. myslel na hodně věcí, aby se neprozradil, na pár jich zapomněl. Třeba vzít si nějaká zavazadla, a z nervozity svírá velice viditelně svoji tašku. Kvůli nim se zdá podezřelý některým zaměstnancům. Později se dostaví na letiště i jeho manželka a hledá ho, protože ji napadlo, že chce D.O. udělat něco bláznivého. Když je dovedena před Mela jako šéfa, vyjde najevo, že D.O.Guerrero má v příruční tašce pravděpodobně bombu. Ihned to hlásí kapitánovi Demerestovi.
Tím začíná akce na palubě letadla jak získat kabelu Guerrera. Důležitou roli v této úloze hraje paní Quonsettová a letuška Gwen. Bohužel D.O. se dostane až k toaletám, kde se zavře a bombu odpálí. Trup je poškozen, ale dá se s tím doletět zpět na Lincolnovo letiště. D.O.Guerrero je samozřejmě mrtev. Nikdo není vážněji zraněn, jen Gwen, která stála v okamžiku výbuchu těsně za dveřmi. Po přistání je převezena do nemocnice. A všichni ostatní si oddychnou, že se nestalo něco mnohem horšího.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 07.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Hailey - Letiště (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­