ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Burgess Anthony (*25.02.1917 - †25.11.1993)

­­­­

Mechanický pomeranč


I. ČÁST:

Hlavní postavou a vypravěčem příběhu je mladistvý Alex, který po většinu dne místo školy leží v posteli nebo poslouchá hudbu. Ale na rozdíl od svých vrstevníků miluje hlavně vážnou hudbu plnou emocí a bouřného rytmu. To je vše, co na něm můžeme shledat pozitivního. Na začátku nás totiž náš Pokorný Vypravěč, jak se Alex sám nazývá, zavede do ukázkového večera, kdy se nejdříve se svou partou sejde v mléčném baru Korova (podává se plusmlíko = mléko+droga), pak se většinou vyjde ven zmlátit nějaké starší lidi nebo přepadat mladé holky, aby nakonec skončili v baru, kde koupí skotskou starým dámám, které jim opilé potvrdí alibi. Tak probíhá každý večer, aniž by je někdo chytil. Scény násilí jsou nesmírně brutální, až se člověku zvedá žaludek. Jako přilepšení se občas parta vydá na větší akci do bytů a domů, kde mlátí manžely, znásilňují manželky a kradou, co vidí. Celá dlouhá noc končí znovu v Korově, ale tato změnila Alexovy vyhlídky. Do podniku totiž přišla společnost, v níž jedna žena zazpívala jeho oblíbenou árii, kterou hned Tupoun (nejméně inteligentní člen party) ocenil prskáním. Za to jej náš hrdina praštil. Tím se s nimi dostal do sporu, protože se prohlásil za vůdce party, což musel již druhý den obhajovat nožem, když se to snažili Jiřík a Pítrs zpochybnit. Na usmířenou přijal jejich návrh na velkou akci, kdy se vkradou do Fary, kde žije pouze stará žena se svými kočkami. Alex se dostane dovnitř, popadne sošku, ale při potyčce se stařenou jí praští předmětem po hlavě a při útěku jej Tupoun uzemní řetězem, aby jej našla na místě policie. A tak Alex, hrdina našeho vyprávění, mladistvý deviant bez morálních zásad, které u zaměstnaných rodičů ani v "pasťáku" nepoznal, končí za vraždu ve vězení, i když mu není ještě 15 let.

II. ČÁST:

Ve vězení STANAZU (Státní nápravné zařízení) se Alex neměl špatně. S většinou kriminálníků si rozuměl, pokud zrovna nechtěli jeho, a postupem času si zde začal budovat pozici za pomoci místního kaplana, jehož si získal na svou stranu studiem Bible a dobrým chováním. Možná, že by se nakonec přes něj dostal ven na podmínku, ale díky náhodě nemusel čekat tak dlouho. Do jeho cely totiž přivedli nového spoluvězně, který jej večer osahával, tak jej náš hrdina spolu s ostatními ukopal. Vina ale skončila na něm. Díky dalšímu provinění se stal dokonalým pokusným materiálem pro nový program dr. Ludovica, který zajistí, aby se stal dobrým člověkem. A tak Alex, jako první pokusný vzorek a symbol nového programu vlády zbavit se zločinu, nastoupí léčbu u dr. Brodskyho, kdy musí každý den zhlédnout několik hodin násilí, což by mu tak nevadilo, kdyby nebyl pod vlivem drog stimulujících dávení. Díky tomu si totiž vypěstuje odporný pocit na zvracení, kdykoli pomyslí na zločin. Vedlejším účinkem léčby je bohužel také nenávist k hudbě, která byla kulisou pro promítané filmy. A tak po 14 dnech léčby je představen společnosti na malém představení, kdy do něj mlátí a svádí jej, ale on nemůže vůbec nic, pouze mluvit, nebo odprosit útočníka tím, že mu očistí botu jazykem. Je volný.

III. ČÁST:

Náš Pokorný Vypravěč se vrací do starého světa, který se nutně musel změnit. Doma nenachází svůj pokoj, protože byl u rodičů v podnájmu kdosi jiný. Jiřík byl zabit na nějaké akci, o Pítrsovi nikdo nic neví a s Tupounem se Alex setká, aniž by chtěl. V knihovně jej totiž pozná jedna z jeho obětí, která jej začne spolu s ostatními lynčovat. Naštěstí brzy přijede policie, ale naneštěstí je jedním z policistů Tupoun a ten druhý je člen nepřátelské party Billy. Zavezou našeho hrdinu daleko za město, kde jej zmlátí a zanechají napospas osudu. Omlácený se doplazí k nejbližšímu domu, který jej láká svým nápisem DOMOV, aby uvnitř zjistil, že tu již jednou byl. Majitel se po jeho návštěvě zbláznil, manželka zemřela. Ale starý pán jej nepoznává, protože měli tenkrát masky, a ochotně mu pomůže. Pak zavolá své přátele, příslušníky prapodivné politické strany, kteří chtějí Alexe použít jako zbraň proti nynější vládě, jako oběť moderní doby. Ráno teprve zjišťuje, co to znamená být obětí, když se vzbudí v pokoji, v němž ze všech stran hraje hlasitě hudba. Ten pocit je tak nesnesitelný, že raději vyskočí z okna.
Za několik dní se probudí v nemocnici. Při myšlence na násilí mu není zle a ministr vnitra přichází s nabídkou vyrovnání, kdy mu pomohl od předchozí léčby, dá mu stereo a práci, a za to Alex podpoří jeho vládu.
Po návratu z nemocnice se vše vrací do starých kolejí. Náš Pokorný Vypravěč nám představuje novou partu velmi podobnou té staré, dělají pořád to samé, ale Alex se bitek nezúčastňuje, pouze dává rozkazy. Nebaví ho to, protože ve dne dělá za slušné peníze práci, která ho baví, a náhle se mu nechce riskovat pro svou partu, ba ani utrácet. Při procházce potká v kavárně Pítrse. Zjistí, že je již ženatý a má pěknou manželku, která jej miluje a už ani nemluví s tzv. týnovskou mluvou, a zatouží po tom samém. A tak Alex dospěje v 19 letech, kdy má za sebou obrovský trestní rejstřík, obrovské drogové znalosti a pokus o sebevraždu.

PŘEKLAD:

Pokud budete číst originál od Burgesse, budete mít problém nejspíše pouze s rusismy. Ale více doporučuji vydání překládané Ladislavem Šenkyříkem (VOLVOX GLOBATOR, 1996), který velmi šikovně zvolil kombinaci jak rusismů, tak anglismů a germanismů. Pro angličtináře bude četba mnohem rychlejší a zajímavější, protože tzv. týnovská mluva je přímo prošpikovaná zajímavými slovy, které zpočátku budete hledat vzadu ve slovníčku, ale stojí to za to (např. čajina-dívka, pišča-jídlo, lukovta-vidět, kečnout-chytit aj.)

FILM:

Podle románu A.Burgesse natočil Stanley Kubrick stejnojmenný film s Malcolmem McDowellem v hlavní roli Alexe. Film je naprosto vynikajícím přenesením knihy na plátno. Většina zajímavých scén se zde vyskytla, pouze podobně jako v případě Lolity musel vybrat starší herce než by postava vyžadovala. Některé scény ani v knize nebyly nebo je pojal jinak, ale to nemůžeme režisérovi vytýkat, protože je změnil pro lepší plynulost filmu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.02.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anthony Burgess - Mechanický pomeranč







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)