ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stifter Adalbert (*23.10.1805 - †28.01.1868)

­­­­

Pohádky, pověsti a legendy

Za časů, kdy každé ohbí řeky, každý horský vr­chol a každá kostelní věž ještě uměly vyprávět svůj vlastní příběh, kdy českými kraji táhli dobrodruzi hledající štěstí i smolaři a po lesích řádili čer­ti a šotci - o těchto dnech vyprávěl dědeček v hodinách klidu svému vnukovi Adalbertovi. Je­ště ve zralém věku čerpal Stifter z tohoto vydat­né­ho zdroje svou inspiraci a krajinu svého dětství za­chytil v poetických obrazech. Kdo by se nenechal rád chytit za ruku, když praděd začne tiše no­tovat: "Ve všech těchhle lesích a ve všech těch­hle osadách se kdysi udála taková zvláštní věc...!"

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vitalis v Praze roku 2005. Z německého originálu Märchen, Sagen und Legenden přeložil Hanuš Karlach. Ilustrovala Lucie Müllerová. Počet stran: 77. ISBN: 80-7253-208-1.

OBSAH:

Kniha je moderním výborem z celého Stifterova díla. Pořadatelé z něj vybrali různé pasáže, které se dotýkaly legend a pověstí, a zařadili je do tohoto svazku.

Čertova stěna

Pověst o skalnaté hrázi, kterou v Povltaví údajně navršil ďábel, aby divoká řeka zaplavila klášter, čímž by zmařil boží dílo. Protože však použil jen menších kamenů, nestihl hráz dostavět před rozbřeskem a před započetím andělským modliteb na nebesích. Kameny tedy zůstaly poházeny po okolí.

Čarostřelec

Dvě sestry, Klarisa a Johana, si při vyšívání povídají o tajemném myslivci. Ten prý žije hluboko v lesích a každého, na koho zamíří, zázrakem skolí. Přemoci ho dokáže jedině posvěcená kulka. Starší Klarisa vymlouvá Johaně její pošetilou a bezbožnou víru v povídačky.

Jak šoteček střežil kozy

Hospodáři byli spokojeni se službami skřítka, který se sám nabídl, že bude pást jejich kozy za pouhou večeři, již mu položí na pařez v lese. Když jej však chtěli za jeho služby odměnit a přidali mu k pokrmu červené kalhoty, šotek se zaradoval a odskotačil. Vícekrát ho už nikdo neviděl.

Králové z Třístoličníku

Pověst vypráví o třech pohanských králích. Jejich služebníci se v pradávných dobách vydali ke kouzelnému jezeru a nalovili v něm zázračných ryb, které neumíraly ani na suchu. Dlouho do noci seděli na břehu u ohně. Poté se však z jezera ozvaly mumlavé hlasy: "Nejsou všechny doma - doma..."
Sloužící pochopili, že se tajemné bytosti shánějí po svých rybách, vhodili kořist zpátky do vody a uprchli.

Morový ptáček

Vyprávění o morové epidemii a lidských osudech, do níž zasáhla. Zbědovanému kraji pomohl až ptáček, v jehož štěbetání kolemjdoucí rozeznal slova: "Jez hořec, jez i okolík, budeš žít déle, a o kolik!"
Zmíněné přísady pak údajně mor vyléčily.

Mrzák v Hamru

Pověst vypráví o původu místního přísloví: "Mám víc práce než mrzák v Hamru!"
Pochází z morových dob, kdy obyvatelé mlýna vymřeli a zanechali v něm samotinkého mrzáka, jenž musel všechny zákazníky obsloužit vlastníma rukama. Podobných příběhů osiřelých lidí je kraj plný: dozvídáme se například o děvečce, která se za epidemie musela sama starat o "dvě řady krav", býky a telata.

O skrytých pokladech

Pověst o pokladech, které do skály ukryl saský pohanský král na útěku před christianizační misí Karla Velikého. Jednou do roka se skála otevře, jestliže poklady někdo zmíní v kostele. Pak si člověk může odnést, co unese, než se skála zase zavře a případné opozdilce uvězní. To se podle vypravěče Gregora kdysi stalo zlému statkáři, Panna Maria však ochránila jeho nevinného synka.

Slepcův sen

Pověst o sošce Panny Marie, kterou měl v řece nalézt slepec, jemuž se o ní třikrát po sobě zdálo. Socha je podle věřících divotvorná, a byla-li přenesena jinam, odňala původnímu místu boží přízeň.

Popsaná jedlička

Pověst se vztahuje ke dvěma místům: staré rozložité jedli, do jejíž kůry vpisují svoje vzkazy milenci, a kostelíku Panny Marie Bolestné, která prý plní přání vyslovená při prvním svatém přijímání.

Krásná Hana spatřila při modlitbě vzácná roucha, a proto se domnívá, že jí je Panna Maria dopřeje. Během šlechtického honu se seznámí se stejně krásným aristokratem a opustí kvůli němu svého milého, dřevorubce Hanse. Tomu se Maria zjeví, když Hans nocuje u jedličky, a zamračí se na něj. Jinoch přestane čekat na Hanu s jejím novomanželem Kvidem, kterým má vzdát čest během svatby, a odchází domů.

Po čase potká Hanu, již bohatě provdanou, ale nešťastnou. Hans právě odchází zpět do lesů se svými osiřelými synovci, jež adoptoval. Dívka jej nepozná a podaruje ho dobročinným penízem. Hans jej věnuje do kostela Panny Marie Bolestné a lidé v kraji si povídají, že Bohorodička prospěla Hansovi, nikoli Haně, protože dívku neuchránila před neštěstím v bohatství, kdežto Hansovi dopřála spokojenost v chudobě.

Svatá noc

Adalbert Stifter opakuje vyprávění své babičky o tom, jak různí lidé v kraji jeho dětství zahlédli Ježíška. Připomíná si kouzlo zimní krajiny a dětského očekávání. Nakonec popisuje, jak se Štědrý večer liší podle zámožnosti rodin, které ho světí. Ve městech nebo na statcích se kupříkladu staví do místnosti vánoční stromeček, kdežto v chaloupkách se dárky pokládají na ubrus prostřený na stůl, židli nebo skříň.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 31.01.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Adalbert Stifter - Pohádky, pověsti a legendyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­