ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Frýbová Zdena (*30.08.1934 - †22.02.2010)

­­­­

Otcem i matkou proti své vůli

- úryvek

Když jsem vyšel před domovní dveře, uviděl jsem, že děti - jak je jejich dobrým zvykem nevzrušovat se příkazy nás dospělých - si dál hrají v blátě, z něhož patlají bábovičky. Zřízeny byly tak, že jsem vyběhl do dětského pokoje, kde jsem pobral jejich čisté oblečení a domácí sandálky, v koupelně jsem se ještě zastavil pro několik mokrých žínek a vrátil jsem se dolů. Hýtu a Batula jsem energicky vybídl, aby šli okamžitě do domu, a v hale hned za vstupními dveřmi jsem je posadil na lavici určenou k přezouvání v takovéto dny.
Nejprve jsem jim žínkami alespoň zhruba omyl tváře a ruce a pak jsem při pohledu na jejich přezůvky řekl:
"Neopovažujte se odtud pohnout. Dojdu jenom za Sárou pro rozepínadlo botek."
"Sára ho nemá," informoval mě Hýta. "My s ním v Terryho míse míchali omáčku s masem. Potom si ho dal Batul do kapsy."
Se štítivou opatrností jsem pátral v Batulových kapsách. Prsty mé pravé ruky se ponořily do čehosi odporně slizkého, co vyjmuto na světlo boží navíc nechutně páchlo.
"Ó, to je náš žabáček!" zvolal Hýta. "Víš, strýčku Rudolfe, my našli mrtvého žabáčka a chtěli jsme ho pohřbít, ale zapomněli jsme na to."
Popadl jsem na stolku ležící nedělní noviny, do nichž jsem ještě ani neměl čas nahlédnout, vyrval jsem několik listů a očistil si do nich ruce a do dalších jsem zabalil ostatky žabáka.
"Jakpak by se, strýčku Rudolfe, asi tak líbilo tobě, kdyby tě vpánuzesnulého zabalili do novin?" přísně mě pokáral Hýta.
"Já taky tebe zabalim do oškyvych novin, až vpanuzefnuleho budeš smudět," dodalo to menší morbidní dítě.
"Žabáka dám Mikešovi, aby ho pochoval pod kopretiny," vymyslel jsem si.
"Mně zek, že ce hvobeček pod vůžičkama."
"To ti povídal už umrlej?" zajímalo Hýtu.
"Jo. To mi zek. Už umulej," potvrdil Batul.
"Dobře. Mikeš ho tedy pohřbí pod růžemi," řekl jsem a dál pátral s ještě zvýšenou obezřetností v nesčetných Batulových kapsách kalhot, košilky a kabátku.
"Batule, jak to, že v žádné tvé kapse nemůžu rozepínadlo najít?"
Batul si to promyslel a posléze odpověděl: "Asi pvotože tam neny."
"A kde tedy je?!" hartusil jsem netrpělivě.
Batul si to nechal projít hezounkou hlavičkou, než řekl: "Asi ve tudni. Já hahodil zapinadlo do tudny. Bylo pinavy od omačky."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Patócsová, 05.01.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Robin, Robin (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k úryvku
Zdena Frýbová - Otcem i matkou proti své vůliMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­