ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.00
Hodnoceno: 1x Prosím, ohodnoť práci

Hermann Göring

Hermann Wilhelm Göring se narodil 12. ledna 1893 do aristokratické rodiny v Rosenheimu v Bavorsku. Jeho otec byl vyšší armádní důstojník, čili bylo přirozené, že Hermann byl vzděláván ve vojenských ústavech. V 19 letech vstoupil do armády a na počátku první světové války sloužil u pěchoty, dokud nebyl hospitalizován s revmatickou artritidou kolen. Poté vstoupil do válečného letectva, kde získal 22 vzdušných vítězství.

Po válce se živil jako civilní pilot, roku 1922 vstoupil do NSDAP. Jako jasný obdivovatel Adolfa Hitlera se stal velitelem "hnědokošiláků" SA. Jeho sociální status a rodinné kontakty na čelné německé průmyslníky byly pro Hitlera velmi užitečné. Díky těmto kontaktům je mohli nacisté strašit nebezpečím bolševismu a přesvědčovat o tom, že jediná možnost, jak nepadnout do spárů komunistům, je podporovat NSDAP.

V pivním puči hrál Göring méně významnou roli, ale během léčby po zranění šrapnelem se stal závislým na morfiu. Dlouhou dobu s tím žil téměř normálně, leč v posledních letech života nad svou závislostí ztratil kontrolu. Po nezdařeném puči čekal jeho účastníky kriminál.

Göring nebyl výjimkou, tudíž unikl do Švédska, kde zůstal několik let. Za tu dobu se mu zhoršil zdravotní stav, k tomu ještě nabral na váze (po návratu do Německa vážil přes 120 kilogramů). Prezident Paul von Hindenburg nařídil roku 1927 generální amnestii, načež se Göring ihned vrátil do Berlína.

Během roku byl zvolen do Reichstagu jako jeden z dvanácti poslanců za NSDAP, v roce 1932 se z něj dokonce stal stranický prezident. Po svém zvolení kancléřem jmenoval Hitler Göringa vládním ministrem bez portfeje a nedlouho poté ministrem vnitra a pruským ministerským předsedou. To zahrnovalo kontrolu nad Geheime Staatspolizei (gestapo). Göring okamžitě nahradil 22 ze 32 velících důstojníků členy SA či SS, čímž si zajistil poslušnost této organizace.

Göring byl vydatně nápomocen při terorizování Hitlerových politických odpůrců a spolu s Himmlerem a Heydrichem organizoval masakr vůdců SA při Noci dlouhých nožů.

Po předání moci nad gestapem Himmlerovi se Göring stal velitelem německého letectva - Luftwaffe. V té době se skládala z nemnoha cvičných letadel a několika prototypů, takže měla vlastně malý vojenský význam. Göring byl zodpovědný za požadovanou transformaci Luftwaffe na nejmodernější a nejsilnější vojenské letectvo světa.

Těžko uvěřitelné bylo to, že dohlížel na restrukturalizaci německé ekonomiky, která pak měla být schopná zajistit výzbroj pro všechny tři složky ozbrojených sil (armáda, námořnictvo a letectvo), do toho ještě udržovat blahobyt občanů.

Hitler byl natolik ohromen jeho úspěchy, že roku 1939 určil Göringa svým nástupcem, o rok později ho jmenoval i říšským maršálem. Díky vší té moci a slávě se z Göringa stal arogantní a hrabivý člověk. Jeho aktivity mu vynesly obrovský majetek, včetně novin Die Essener National Zeitung.

Když v létě 1940 se válka dále rozšířila, Göring nadále vylepšoval svou pozici zdůrazňováním své účasti na porážce Francie, Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Nebylo to naposledy, takže Göring začal díky nekritickému vyzdvihování letectva ztrácet důvěryhodnost, což byl problém, jenž ještě zhoršovala jeho arogance.

Později se dopouštěl chyb ve způsobu nasazení Luftwaffe, v důsledku čehož v něm Hitler pomalu počal ztrácet důvěru. Tato situace se dále zhoršila, když v rozporu s Göringovými vychloubačnými prohlášením Luftwaffe nezvládla zásobovat 6. armádu obklíčenou u Stalingradu. To Hitler Göringovi nikdy neodpustil, ba ho vinil i z dalších vojenských nezdarů.
Jakmile ztratil Hitlerův respekt, trávil Göring mnoho času plundrováním uměleckých děl v muzeích a domovech celé okupované Evropy a kořist zařazoval do vlastní sbírky. Během této doby se jeho závislost na morfiu zhoršila natolik, že začal ztrácet kontakt s realitou.

Po obklíčení Berlína Rudou armádou bylo přerušeno Hitlerovo spojení s okolním světem a Göring se jej pokusil ve vedoucí funkci nahradit. Hitler to pochopil jako pokus o převrat, takže nařídil jeho zatčení a zároveň ho nahradil admirálem Dönitzem.

V květnu roku 1945 se v Rakousku Göring vzdal americké armádě. Jako hlavní nacista byl norimberským soudem obviněn z válečných zločinů a podílu na zločinech proti lidskosti. Byl shledán vinným. Před popravou 15. října 1946 spáchal sebevraždu ve své cele kyanidovou kapslí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hermann Göring







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)