ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dönitz Karl (*16.09.1891 - †24.12.1980)

­­­­
Karl Dönitz

Karl Dönitz se narodil 16. září 1891 v německém Grünau u Berlína a hned po škole vstoupil do válečného námořnictva, kde za první světové války nejprve sloužil na hladinových plavidlech. Byl i na lehkém křižníku Breslau, který spolu s bitevní lodí Goeben unikl britské Středomořské flotile do tureckých výsostných vod. Obě lodě poté sloužily v tureckém námořnictvu.

Karl roku 1916 přestoupil k ponorkové flotile a zde nabyté zkušenosti zúročil za druhé světové války.
Když válka roku 1939 začala, Karl byl vybrán, aby velel nasazení U-Bootů, kterých v té době bylo pouhých padesát, řada z nich s malým akčním rádiem. Nicméně, ponorky byly hned od začátku úspěšné a Karl se pokoušel nasadit je tak, aby to Británii srazilo na kolena. Kdyby Britové nedokázali číst německý kód Enigma, Karlovy U-Booty by Hitlerovi válku na západě nejspíše vyhrály.

Ve své poslední vůli určil Adolf Hitler Karla svým nástupcem jako hlavu státu. To mimo jiné ukazuje, jak malou důvěru měl v posledních dnech bojů v Evropě ke Göringovi a Himmlerovi. Významné bylo, že Karl se nestal novým vůdcem, ale přijal titul říšského prezidenta, jenž Hitler zrušil. Ministr propagandy Joseph Goebbels se stal šéfem Úřadu vlády a říšským kancléřem.

Po Hitlerově sebevraždě 30. dubna 1945 vládl Karl několik týdnů - přes období oficiální kapitulace Německa 8. května 1945 do zadržení svého a svých spolupracovníků 23. května ve Flensburgu. Většinu svého úsilí v té době věnoval tomu, aby se německé jednotky vyhnuly sovětskému zajetí a mohly se vzdát spojencům.

Před norimberským soudem nebyl obviněn ze zločinů proti lidskosti, ale z válečných zločinů a zločinů proti míru. Také byl viněn ze zahájení neomezené ponorkové války a z vydání rozkazu, který ponorkám zakazoval zachraňovat trosečníky.

Deset let strávil uvězněn ve Spandau jako vězeň číslo 2. 1. října 1956 byl propuštěn.
Zemřel 24. prosince 1980.

DÍLO:

  • Zehn Jahre und zwanzig Tage: Erinnerungen 1935-1945 (Deset let a dvacet dní: Paměti 1935-1945) - v tomto díle líčí své desetileté zážitky velitele lodi i dvacetidenní prožitky jako prezident Německa (30. dubna 1945 - 23. května 1945); nacistický režim zde popisuje jako produkt své doby, popírá svou odpovědnost ze zločinů, přičemž tvrdí, že nebyl politikem
  • Mein wechselvolles Leben (nebo též později Mein soldatisches Leben) - popisuje události z jeho života před rokem 1934

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.09.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karl DönitzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)