ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dönitz Karl (*16.09.1891 - †24.12.1980)

­­­­
Karl Dönitz

Karl Dönitz se narodil 16. září 1891 v německém Grünau u Berlína a hned po škole vstoupil do válečného námořnictva, kde za první světové války nejprve sloužil na hladinových plavidlech. Byl i na lehkém křižníku Breslau, který spolu s bitevní lodí Goeben unikl britské Středomořské flotile do tureckých výsostných vod. Obě lodě poté sloužily v tureckém námořnictvu.

Karl roku 1916 přestoupil k ponorkové flotile a zde nabyté zkušenosti zúročil za druhé světové války.
Když válka roku 1939 začala, Karl byl vybrán, aby velel nasazení U-Bootů, kterých v té době bylo pouhých padesát, řada z nich s malým akčním rádiem. Nicméně, ponorky byly hned od začátku úspěšné a Karl se pokoušel nasadit je tak, aby to Británii srazilo na kolena. Kdyby Britové nedokázali číst německý kód Enigma, Karlovy U-Booty by Hitlerovi válku na západě nejspíše vyhrály.

Ve své poslední vůli určil Adolf Hitler Karla svým nástupcem jako hlavu státu. To mimo jiné ukazuje, jak malou důvěru měl v posledních dnech bojů v Evropě ke Göringovi a Himmlerovi. Významné bylo, že Karl se nestal novým vůdcem, ale přijal titul říšského prezidenta, jenž Hitler zrušil. Ministr propagandy Joseph Goebbels se stal šéfem Úřadu vlády a říšským kancléřem.

Po Hitlerově sebevraždě 30. dubna 1945 vládl Karl několik týdnů - přes období oficiální kapitulace Německa 8. května 1945 do zadržení svého a svých spolupracovníků 23. května ve Flensburgu. Většinu svého úsilí v té době věnoval tomu, aby se německé jednotky vyhnuly sovětskému zajetí a mohly se vzdát spojencům.

Před norimberským soudem nebyl obviněn ze zločinů proti lidskosti, ale z válečných zločinů a zločinů proti míru. Také byl viněn ze zahájení neomezené ponorkové války a z vydání rozkazu, který ponorkám zakazoval zachraňovat trosečníky.

Deset let strávil uvězněn ve Spandau jako vězeň číslo 2. 1. října 1956 byl propuštěn.
Zemřel 24. prosince 1980.

DÍLO:

  • Zehn Jahre und zwanzig Tage: Erinnerungen 1935-1945 (Deset let a dvacet dní: Paměti 1935-1945) - v tomto díle líčí své desetileté zážitky velitele lodi i dvacetidenní prožitky jako prezident Německa (30. dubna 1945 - 23. května 1945); nacistický režim zde popisuje jako produkt své doby, popírá svou odpovědnost ze zločinů, přičemž tvrdí, že nebyl politikem
  • Mein wechselvolles Leben (nebo též později Mein soldatisches Leben) - popisuje události z jeho života před rokem 1934

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 30.09.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karl DönitzMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­