ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kálidása (*4. st.n.l. - †5. st.n.l.)

   
­­­­

Šakuntala

Vrcholný projev sánskrtské lyrické milostné dramatické tvorby básníka Kálidásy nazvaný podle ženské hrdinky, do které se zamiloval král Dušjanta. Do češtiny přebásnil František Hrubín pod názvem Ztracený prsten.

Šakuntala - lyrické drama pravděpodobně z 5. století našeho letopočtu, napsané sánskrtem básníkem Kálidásou, vrcholné dílo staroindického dramatu.

Král Hastinapury Dušjanta pronásleduje při lovu gazelu a dostane se na opuštěné místo, kde žije a medituje několik poustevníků. Spatří zde Šakuntalu, adoptivní dceru Kanvy, který je hlavou společenství kajícníků. Je krásnou dívkou okouzlen a tajně se s ní ožení. Pak se vrátí ke svému dvoru. Jeho žena ho má brzy následovat. Do háje kajícníků přichází poustevník Durvása, ale Šakuntala v zajetí snů o lásce ho nepřijme s patřičnými poctami. Rozzlobený Durvása ji prokleje: ten, na něhož myslela, na ni zapomene.
Prokletí zmizí pouze při pohledu na předmět, který od něj dostala na památku. Kanva si přeje, aby dívka stejně ke dvoru odešla. Její odchod všechny zarmoutí. Při přechodu přes brod jí darovaný prstýnek sklouzne z prstu do řeky a Dušjanta nevěstu nepoznává.
Dávná věštba stanovila, že králův prvorozený syn bude mít stejná znamení jako panovník. Šakuntala je těhotná, a proto - až se dítě narodí - se prokáže, zda je skutečně manželkou krále. Jednoho dne u jezera nebeských nymf apsaras nechá jakási nadpřirozená bytost Šakuntalu zmizet. Jeden rybář najde uvnitř ulovené ryby ztracený prsten: přinese ho králi, jenž si ihned na vše vzpomene a rmoutí se nad ztrátou manželky. Hrdinsky pomůže Bohu Indrovi v boji proti obrům. Na Indrově nebeském voze navštíví Pradžápatiho a ten mu chlapce ukáže. Dušjanta pozná svého syna podle znamení. Objeví se i Šakuntala a svého muže obejme.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Gmogna, 25.10.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Kálidása - Šakuntala

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­