ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Paní Bovaryová (6)

Podtitul této knihy je nazván "Mravy francouzského venkova". Je to francouzský kritickorealistický psychologický román. Má tři části. Úvod jakoby načrtnut ústy Bovaryova spolužáka. Hlavní příběh v podání nestranného a nezaujatého vypravěče - jen konstatuje fakta (pohled shora). Děj se odehrává v prostředí provinční normandské měšťanské společnosti v polovině 19. století. Odehrává se tu hluboce psychologicky prokreslený příběh o ztrátě iluzí romanticky založené ženy. V úvodu je naznačeno dětství a mládí lékaře Bovaryho, po vystudování lékařství sňatek kvůli penězům a podle přání rodičů s bohatou měšťankou. Po její smrti seznámení a další sňatek s Emou, která však nemůže ve všedním manželství s venkovským lékařem nalézt uspokojení a smysl života. Ema poznává nudu a banalitu maloměstského života a pod vlivem romantické četby hledá opravdovou vášeň a lásku, chce zapomenout na to, co žije, uniknout hlouposti a prázdnotě, pokrytectví doby a prostředí, touží po vzrušujícím citovém životě (milostné dobrodružství a rozptýlení se světákem Rudolfem, který ji opustí, když s ním chce utéci, povrchní poměr s advokátním koncipientem Leonem, jehož finančně vydržuje, finanční těžkosti ji vedou za lichvářem Lheureuxem, zrazena je i vypočítavým lékárníkem Homaisem). Její iluze se však rozprchávají, prohlubuje se rozčarování a deziluze - morální a fyzická zkáza: nenachází východisko z milostných dobrodružství a finančních potíží, je dohnaná k sebevraždě (otrávila se). Závěrem je i smrt Bovaryho (o milostných pletkách Emy se dozvěděl až po její smrti, ztráta majetku, zlomen Eminou tragédii) X úspěch Homaisův (ironicky - symbol měšťáctví).

CHARAKTERISTIKA EMY BOVARYOVÉ:

Dcera bohatého sedláka, vychována v klášteře, krásná, ale rozmařilá a povrchní, hledá smysl života a vzrušující dobrodružství mimo všední život, touží po přepychu, vášnivé lásce, žije jen svými iluzemi, trpí v zajetí šedivého prostředí; od romantických postav se liší; není pasivní, o své lásce rozhoduje sama, z vlastní vůle, ale deziluze ji zabíjí = literární typ tzv. bovarysmu (útěk od skutečnosti k iluzím).

CHARAKTERISTIKA KARLA BOVARY:

Vesnický lékař, sice dobrák, ale nesmírně omezený, jednoduchý, těžkopádný, po celodenních cestách za nemocnými unavený a nečinný.

CHARAKTERISTIKA LÉKÁRNÍKA HOMAISE:

Upovídaný, plný frází o pokroku, filozofii, vědě; typický měšťák, patolízal, honící se za získáním čestného kříže (viz poslední věta románu), naopak spokojený se stávajícími poměry, buduje úspěšně své pozice a myslí jen na svůj prospěch.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Analýza života měšťanstva, kritika licoměrnosti maloměstského světa (lež, přetvářka, pokrytectví). Vznik, růst a rozpad romantických iluzí vlivem odlišných vztahů. Konfrontace světu snů (pokus o únik u ubíjejícího světa, ale jen sebeklam) X realita (zvěcněné mezilidské vztahy). Oba světy jsou ironizovány.

Objevují se tu vypravěčské schopnosti (důraz na konkrétní detail), střídání vypravěčských postupů, umění psychologické zkratky a úspornosti výrazu; výstižní charakteristika postav - jejich jednání odpovídá společenskému postavení a zařazení, ale přitom zachována individuální jedinečnost; osudy postav odrazem jejich povah; mistrovské zobrazení lidských vášní a citových stavů, důraz na psychologizaci postav.

Román je realistický, sice s prvky ještě romantickými, ale již i naturalistickými (nezaujatá registrace syrové skutečnosti - jako u Zoly), ne obraz společnosti jako syntéza (tj. rozdílnost od encyklopedismu Balzacova); inspirace - skutečná událost let 1851-1856; po časopiseckém vydání žaloba pro ohrožování mravnosti a urážku náboženství (v roce 1856, stejně jako odsouzeny Baudelairovy Květy zla); po zrušení žaloby vyšlo knižní, ale zkrácené a upravené vydání.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: kikoušek, 06.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (6)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­