ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Minehava (3)

"Můj otec mě zaslíbil tomu, kdo zabije zlého medvěda, a ty, Bobře, nezapomeň, že já dobře vím, kdo že medvědu zasadil smrtelnou ránu. Tys to nebyl - tys jen medvěda dorazil, když těžce raněný spadl ze skály, nemluv tedy o hrdinském skutku. Čí to byl oštěp, který trčel hluboko zabodnutý v medvědově pleci? Tvůj oštěp, Bobře, to nebyl! Ten medvěd nebyl tvůj, ani já tedy nebudu tvá!"
Tak odpověděla Šťastná chvíle, tedy Minehava, jak ji pojmenovali v rodě Sokolů. Než se k nim však dostala z osady Medvědů, prožila se Silným bobrem cestu útrap a násilí, musela opuštěná překonat nemoc a začala se bouřit proti nadvládě mužů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1994 (8. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 251. ISBN: 80-00-00072-5.

STRUČNÝ DĚJ:

Na pustém vrchu sídlil rod Sokolů. Jednou obětovali malé dítě, protože tvrdili, že saje matce krev a že je v něm zlý duch. Tu se znenadání objevila Šťastná chvíle. Ptali se jí, co tu dělá a jak se jmenuje, ale ona se jen usmívala. Tak ji nazvali Minehava - tedy usměvavá.

Minehava jim vyprávěla svůj příběh a jak si s ní osud pohrával. Proto náčelník rozhodl, že u nich zůstane a bude pod jejich ochranou. Minehava souhlasila.

Jednou přivedli jako zajatce Sokolí oko i s věrným Havranpírkem. Pak na pustý vrch přišel s kupci Silný bobr. Schoval si pazourky a svedl to na rod Sokolů. Byla z toho válka.

Když lupiči přišli, aby odvedli dívky a dobytek, v tu chvíli zakročil Sokolí oko. Nastal boj, proto přivedl posily a vrch byl zase svobodný. V boji však padl náčelník, kterého nahradil lidem oblíbený Sokolí oko.
Také Minehava nepřichází zkrátka, získává zpět svého muže...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 14.04.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Minehava (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­