ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Bronzový poklad (3)

Kniha vypráví o životě pravěkých kmenů, usídlených v okolí Prahy v době bronzové.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2008 (9. vydání tamtéž). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 148. ISBN: 978-80-00-02098-3.

OBSAH:

Osada medvědů je v Bažské kotlině u Veliké řeky. Náčelníkem je Silný Medvěd. Marné by tu bylo hledat Číhavého Medvěda. Byl stále v lese. Byl to silný a velice vážený muž. Měl už druhou ženu a malého synka Skrčka. Skrček byl ještě malý chlapec, měl asi jen dvanáct let. Neměl zrovna velkou sílu a jeho tělo bylo vyzáblé - skoro až na kost, také chodil shrbeně. Bohužel jej nikdo neměl moc v lásce.

Jednou našli osadníci v řece zraněného kupce Sigúla. Ten jim pověděl, že jej v blízkosti osady přepadli nějací zvláštní muži. Byli tři a měli s sebou bronzové dary. Když je kupecká skupina potkala, vrhli se na ně ti muži a jeho hodili do řeky. Šli se na to místo tedy podívat a našli tam Skrčkova otce. Hned jej začali podezírat. Skrček však prozkoumal všechny stopy a zjistil, že jeho otec spěchal kupcům ku pomoci. Ale oni mu nevěřili a nebohého Skrčkova otce zabili. Nyní byl tedy Skrček opuštěný.

Sigúl se zrovna v tu dobu chystal na cestu za bronzovým pokladem, proto se k němu malý klučina přidal. Na cestě kopla Sigúla sobice a nemohli jít dál, pro poklad poslal tedy Skrčka. Poklad měl mít jeho syn Dagúr i Skrček. Dagúr měl pomstít dva padlé u řeky, po mnoha příhodách a scénách se Dagúr za pomoci Skrčka dočkal příchodu vrahů. Skrček však jejich potyčku nepřežil, to proto, že jej jeden z vrahů střelil do hrdla. Ale pak se na hrdinu Skrčka ještě dlouho v osadě vzpomínalo.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 30.05.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Bronzový poklad (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­