ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Šeřík Zdeněk (*21.09.1919 - †04.08.1984)

­­­­

Básník, vlastním jménem František Novotný. Narodil se 21. září 1919 v Popelíně, který se nachází v okrese Jindřichův Hradec. Měšťanskou školu navštěvoval v Žirovnici. Dále studoval obchodní školu a obchodní akademii v Jindřichově Hradci a v Soběslavi, pak začal pracovat jako účetní ve Studené na Moravě. Po válce pokračoval ve studiu na osvětové škole v Praze, kde roku 1948 úspěšně složil maturitu. Nastoupil také jako student na pražskou filozofickou fakultu, kde získal roku 1953 doktorský titul. Od roku 1953 žil v Praze, kde nejprve působil na ministerstvu kultury jako ústřední inspektor pro úseky osvěty a knihoven a od roku 1962 pracoval ve Státní knihovně ČSR jako tiskový referent a redaktor Zpravodaje Státní knihovny. Poezii, těž fejetony a recenze uveřejňoval v novinách a časopisech: Studentský časopis, Jeřáby, Zájmy Českomoravské vysočiny, Jiskra, Co nového, Lidové noviny, Rudé právo, Kulturní život, Květy, Literární noviny, Literární měsíčník a do mnoha dalších.
Zemřel 4. srpna 1984 v Praze.

DÍLO:

Jeho první básnická skladba nese název Veselé dívky (1938), kde se nechal inspirovat F.Halasem. Mnoho dalších básní zůstalo v rukopisech, několik z nich bylo tištěno časopisecky. Po více než třiceti letech se pod vlivem těžké nemoci vrátil k intenzivní básnické tvorbě a během deseti let vydal sedm básnických sbírek: Nepřetržitost (1970), Rovnováha křídel (1974), Tiché alarmy (1974), Rybničná země (1975), Zemědým (1977), Člověk větrolam (1981), S kým spává múza (1981). Jeho básně se vyznačovaly rytmičností. Najdeme v nich motivy sociální a politické, zejména protiválečné. Inspirovat se nechal i svou rodnou krajinou, která se často objevuje v jeho lyrických básních.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Zdeněk Šeřík







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­