ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blažek Vratislav (*31.08.1925 - †28.04.1973)

­­­­

Tento dramatik, autor satirických komedií, estrádních a kabaretních pořadů a filmový scénárista se narodil 31. srpna 1925 v Náchodě ve východních Čechách.

Po vyloučení ze čtvrtého ročníku gymnázia ve svém rodišti studoval grafickou střední školu v Praze, dále na Akademii výtvarných umění a Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Zároveň autorsky spolupracoval s pražským Divadlem satiry, kde občas užíval i pseudonymu Klégr (nebo Klégr-Honduraský), což byla původně jeho studentská přezdívka.
Až do odchodu do emigrace (1968, Rakousko) byl zaměstnán jako dramaturg a scenárista Československého státního filmu. Od roku 1970 pak žil v německém Mnichově, kde také i 28. dubna 1973 zemřel.

Vratislav Blažek je rovněž držitelem Ceny Egona Hostovského, jíž získal v roce 1975 za posmrtně vydanou edici Mariáš v Reykjavíku, která vznikla z jeho exilové korespondence s Václavem Táborským a kterou v témže roce vydali manželé Škvorečtí v Torontu.

Již Blažkovy první dramatické pokusy v Divadle satiry ukazují jeho sklon k parodii, kritice společenských nešvarů, satirické nadsázce. Autorsky se podílel na dramaticko-poetickém pásmu Ferda-sirky-zeměkoule (1947), ale již revuální komedie Král nerad hovězí (1947) a veselohra Kde je Kuťák? (1948) jsou hry samostatné. Posledně jmenovaná hra, nemilosrdně tepající projevy byrokracie, úplatky, šmelinářství, politickou frázovitost, byla zakázána a Divadlo satiry zrušeno. Po uzavření divadla psal filmové scénáře (Hudba z Marsu - 1954, Starci na chmelu - 1964, Strašná žena - 1965, Dáma na kolejích - 1966, Světáci - 1969 aj.), ale také scénáře estrádní, cirkusové a lední revue (Ženich na ledě - 1956, Pražská romance - 1957). K dramatu se vrátil opět v roce 1958 v dramaticky sevřenější pohádkové alegorii Třetí přání, kde zlo vítězí nad dobrem. Příliš štědrý večer (1960) je jeho nejúspěšnější dramatickou komedií, kde konfrontuje komunistu (kladného hrdinu) se společenskou realitou, jež se diametrálně odlišuje od jeho ideologických představ.

Z DÍLA:

Ferda-sirky-zeměkoule (1947)
Král nerad hovězí (1947) - celovečerní kabaretní hra s písničkami a "forbínami", kde proti sobě provokativně staví etický problém války i míru a české pivní politikaření
Kde je Kuťák? (1948) - revuální hra, jež byla inspirována biblickým motivem potopy a V.Majakovským
Třetí přání (1958) - veselohra
Příliš štědrý večer (1960) - úspěšná dramatická komedie
Šeherezáda (1967)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 10.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Vratislav BlažekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­