ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Třebízský Václav (*27.02.1849 - †20.06.1884)

­­­­
Jan Vilímek - Václav Beneš Třebízský

Václav Beneš Třebízský se narodil 27. února ve vesnici Třebíze u Slaného, podle které si zvolil svůj literární přívlastek. Jeho dědeček z matčiny strany i jeho otec, vesnický krejčí, sepisovali a vyprávěli místní pověsti. Václav Beneš se už od svého raného věku zajímal o historii a když chtěl jít studovat, tak jeho chudí rodiče toho museli hodně obětovat. Nakonec tedy studoval gymnázium ve Slaném a v Praze. Po absolvování pražského bohosloveckého semináře působil rok jako kaplan v Litni u Berouna a od roku 1876 v Klecanech u Prahy. Zemřel v poměrně nízkém věku na plicní onemocnění v Mariánských lázních, 20. června 1884.

Václav Beneš Třebízský byl český spisovatel a katolický kněz, psal vlastenecké historické prózy, povídky a romány s romantickými postavami a dějem. Jeho častým tématem bylo husitství, pobělohorské pokoření národa, selské vzpoury z doby Josefa II. a utrpení prostého lidu.

DÍLO:

soubory povídek "V červáncích kalicha; V záři kalicha; Pobělohorské elegie"
romány "Trnová koruna; Bludaři; Bludné duše"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kleopatra, 09.03.2008

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Václav Beneš TřebízskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­