ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beneš Třebízský Václav (*27.02.1849 - †20.06.1884)

­­­­

Dva přátelé (V červáncích a záři kalicha)

"Je tak podobna mé matičce! Kdyby neodpočívala už druhý rok na našem hřbitově, řekl bych, že to ona, slezl bych z koně, pojal bych ji v náruč..."
Stařenka se tak srdečně usmívala a při tomhle úsměvu se modré oči její kalily - radostí z toho mladého muže, že tak své roditelky pamětliv.
"Poslechněte mne chvilenku, mladí pánové - jenom několik okamžiků! Dnes jste oba věrní přátelé; dnes byste jeden pro druhého šel do ohně!... Ale zanedlouho se vaše cesty skříží! Jeden z vás stane se miláčkem všeho lidu, bude v přízni královské a čím větší se všech stran k němu příchylnost, tím větší protivenství jej bude stíhati... Rozdělí vás knížka, nepatrná knížka... Řekla jsem, že byste dnes šel jeden pro druhého do ohně; ale potom budeš ty tomuto příteli svému polínko za polínkem na hranici přikládati... A takového počínání tvého nebude příčinou nic jiného, leč závisť, bledá závisť, která vtiskla v ruku Kainovu hůl na šíji bratrovu..."

... Nenalézám ani vhodného přirovnání, abych je učinil o přátelství dvou mladých, vědychtivých hlav, dvou jarých srdcí, dvou duší, jež si oba navzájem až do nejskrytějších útrob prohlédali; a přece se péro v ruce chvěje, majíc psáti jedno z dvou jmen, za nímž se plíží příšerný stín zrady... Ponechal jsem si je až na konec schválně, proto že bych snad byl tohoto obrázku ani nedopsal. Znějí pak: Jan z Husince a Štěpán z Pálče.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Patócsová, 07.01.2003

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Václav Beneš Třebízský - Dva přátelé (V červáncích a záři kalicha)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­