ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ševčenko Taras (*09.03.1814 - †10.03.1861)

­­­­
?. ?. ????????. ??????? 1859

Celým jménem Taras Hryhorovyč Ševčenko, mnohdy přezdívaný podle své slavné básnické sbírky Kobzar, se narodil 9. března roku 1814 v ukrajinské vesničce (selu) Moryntsi (někdy mylně uváděno Morynci) a zemřel 10. března roku 1861 v ruském Petrohradu.

Taras Ševčenko patří mezi přední národní umělce Ukrajiny a za jeden z mnoha symbolů této země. Vysloužil si to zejména svým odmítavým postojem vůči nadřazenosti cara a jeho monarchii (dnes bychom jej mohli nejlépe přiřadit k tehdejší obdobě našeho Karla Havlíčka Borovského). Proto není žádným překvapením, že jeho pomník či památník stojí prakticky v každém městě na Ukrajině.

Byl to především básník, horlivý vlastenec, spisovatel, umělec, malíř a především odpůrce absolutistických režimů.
Psal o drsném ukrajinském venkově, sirotcích, k nimž se osud nezachoval zrovna mile, kozácích, krajině a přírodě, svobodě i kritice cara, co utlačoval jeho ukrajinský národ.

Ševčenko se narodil v rodině sedláka-nevolníka, tudíž to neměl nijak lehké. Od dětství proto musel tvrdě pracovat. Ve svém raném dětství, v době, kdy mu bylo necelých devět let, přišel o svou matku. Záhy na to za tři roky i o svého otce. Ten jej však stačil zabezpečit před nemilým krutým životem tak, že jej poslal do tehdy uznávané církevní školy. Zde však nezůstal a utekl.
Tři roky se toulal, než si jej vzal pod ochranná křídla pán Engelhart, který ho pojal za příručníka. Díky němu se tak dostal do Litvy, kde se učil malířství v dnešním hlavním městě Vilně. Zde se u něj projevil jeho smysl pro umění a především obrovský talent, díky němuž se mu otevřeli cesty k novým možnostem. Díky tomu se také seznámil s Ivanem Sošenkou, u kterého se posléze i učil. Ten mu tak poskytl konexe u mnohých dvorních umělců, což mu naopak otevřelo cestu na Petrohradskou akademii, která tehdy nebrala jen tak kohokoliv ze studentů.

Zásadní zlom v jeho životě přišel v roce 1838, kdy se mu dostalo svobodnického postavení. Už tedy nebyl nevolníkem a měl právo jako každý obyčejný člověk.

V roce 1840 vydává svou nejslavnější básnickou sbírku Kobzar (Кобзар), za kterou sklidí kritiku ze strany cara. Ukazuje v ní totiž silný patriotismus ke svojí milované Ukrajině. V té době vyučuje na kyjevské univerzitě sv. Volodymyra.
Roku 1843 navštíví svou rodnou vesnici (selo), načež se v něm probudí ještě větší nacionalismus, který jej vede k tomu, že roku 1846 vstoupí do tajného zakázaného Cyrilometodějského bratrstva, co má v plánu vybudovat v každé zemi vlastní vládu bez závislosti na carovi.
Rok po tomto pošetilém činu je odhalen společně s ostatními členy, zbaven svobodného občanství a poslán do krutého vyhnanství na Ural. Zde je nejprve vězněm a posléze i nedobrovolným vojákem.
Ačkoliv se tak v této době věnoval umělecké tvorbě, není z ní mnoho zaznamenáno. To je dnes přičítáno především obrovské cenzuře, která na něj byla uvalena za to, že se protivil monarchii. I tak to, co se dochovalo, patří k nejvěrohodnějším a nejlepším vyobrazením tehdejšího venkovského života na Ukrajině.

Jeho poslední roky života, počínaje rokem 1857, kdy byl propuštěn na svobodu, strávil pod přísným policejním dohledem. Za zmínku v nich snad stojí jen to, že rok před jeho smrtí (tzn. v roce 1860) vychází druhé vydání Kobzara.

Z DÍLA:

Kobzar (1840) - jeho nejslavnější básnická sbírka, která vzbudila u cara vlnu kritiky
Hajdamáci (1841) - báseň o povstání ukrajinských kozáků
Sen (1843) - jeden z nejodvážnějších kousků Tarase Ševčenka, kdy bez jakékoliv servítky kritizuje feudalismus
Kacíř (1845) - báseň je o mistru Janu Husovi

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 31.10.2013

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Taras ŠevčenkoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­