ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beckett Samuel (*13.04.1906 - †22.12.1989)

­­­­

Irský spisovatel, dramatik a tvůrce "absurdního dramatu" Samuel Beckett se narodil r.1906 v Dublinu do velice zámožné rodiny. Jako nadaný student studoval na nejlepších irských školách a také na dublinské koleji sv. Trojice, kterou řídili jezuité. Vystudoval práva a filologii. Chvíli učil v severoirském Belfastu, r.1928 odjel do Francie přednášet angličtinu.

V Paříži potkal svého rodáka a mnohem staršího spisovatele J.Joyce, jehož neklidný duch mu učaroval. Našel v něm svého velkého učitele. Jenže pak se musel Beckett vrátit do Irska, kde ho čekalo nemilé překvapení - rodinné konflikty. Tak je prožíval, až skončil v psychiatrické léčebně.

Cestoval po Evropě a neúspěšně se pokoušel o vlastní literární tvorbu. Usídlil se nadobro ve Francii, kde konečně vydal svůj první román Murphy (1938). V dobách 2. světové války se skrývá na venkově a píše další román - Watt (1945).

Po porážce Německa a tudíž konci války začíná Beckettovo nejplodnější období. Psal francouzsky, a z jeho pera vznikla spousta (většinou) pesimistických děl, které kritizovaly nesmyslnost života.

Veleúspěšným dramatem Čekání na Godota (1952) se z neznámého spisovatel stal rázem klasik. Každé jeho další dílo bylo očekáváno s velkým zájmem.

Ovšem Beckett si nepřál takovou popularitu a když mu byla r.1969 udělena Nobelova cena za literaturu, odmítl se zúčastnit slavnostního předání.

DÍLO:

  • Murphy (román, 1938)
  • Watt (román, 1945)
  • Molloy (triologie, 1951)
  • Malone umírá (1951)
  • Čekání na Godota (drama, 1952)
  • Nepojmenovatelný (1953)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 12.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Samuel BeckettMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)