ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beckett Samuel (*13.04.1906 - †22.12.1989)

­­­­

Irský spisovatel, dramatik a tvůrce "absurdního dramatu" Samuel Beckett se narodil r.1906 v Dublinu do velice zámožné rodiny. Jako nadaný student studoval na nejlepších irských školách a také na dublinské koleji sv. Trojice, kterou řídili jezuité. Vystudoval práva a filologii. Chvíli učil v severoirském Belfastu, r.1928 odjel do Francie přednášet angličtinu.

V Paříži potkal svého rodáka a mnohem staršího spisovatele J.Joyce, jehož neklidný duch mu učaroval. Našel v něm svého velkého učitele. Jenže pak se musel Beckett vrátit do Irska, kde ho čekalo nemilé překvapení - rodinné konflikty. Tak je prožíval, až skončil v psychiatrické léčebně.

Cestoval po Evropě a neúspěšně se pokoušel o vlastní literární tvorbu. Usídlil se nadobro ve Francii, kde konečně vydal svůj první román Murphy (1938). V dobách 2. světové války se skrývá na venkově a píše další román - Watt (1945).

Po porážce Německa a tudíž konci války začíná Beckettovo nejplodnější období. Psal francouzsky, a z jeho pera vznikla spousta (většinou) pesimistických děl, které kritizovaly nesmyslnost života.

Veleúspěšným dramatem Čekání na Godota (1952) se z neznámého spisovatel stal rázem klasik. Každé jeho další dílo bylo očekáváno s velkým zájmem.

Ovšem Beckett si nepřál takovou popularitu a když mu byla r.1969 udělena Nobelova cena za literaturu, odmítl se zúčastnit slavnostního předání.

DÍLO:

  • Murphy (román, 1938)
  • Watt (román, 1945)
  • Molloy (triologie, 1951)
  • Malone umírá (1951)
  • Čekání na Godota (drama, 1952)
  • Nepojmenovatelný (1953)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 12.11.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Samuel BeckettMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­