ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Beckett Samuel (*13.04.1906 - †22.12.1989)

­­­­

Čekání na Godota

Překlad: Patrik Ouředník, 1986

DĚJ:

Dva přátelé tuláci Estragon a Vladimír se sejdou na mýtině, kde čekají na Godota, který jim má něco důležitého sdělit. Nevědí ale dokonce, jestli opravdu mají čekat zde, v jakou hodinu, prostě nic. Jak tak čekají, krátí si dlouhou chvíli povídáním o hloupostech, přením se o to, zda-li ještě půjdou dále spolu, i nahlížením do bot a klobouků, aby v nich nezjistili nic. V jejich stereotypním chování, za nímž můžeme vidět klidně mnohé další dny, jenž pobíhaly stejně, je vyruší příchod bohatého Pozza a jeho otroka Luckyho. Tato dvojice upoutává pozornost našich přátel, protože každou chvíli neví, které straně jsou nakloněni. Pozzo si totiž svého šaška táhne za sebou na laně a nadává mu, Lucky je však často nehybný a nemluví. Jeho život bychom nejspíše mohli shrnout do automatických rituálů sundávání kufrů, aby podal cosi maličkého svému pánu, trpění jeho rozmarů a občasné předvedení svého řečnického umění, o němž vlastně ani neví a nemá z něj žádný požitek. Po odchodu Pozza a jeho šaška přijde malý chlapec, aby jim oznámil, že Godot nepřijde.
I druhý den se oba sejdou. Estragon znovu spal v pangejtu, protože jej někdo zmlátil a nepamatuje si z předchozího dne vůbec nic, což poměrně rozviklá i Vladimíra. Ačkoliv jsou na stejném místě jako včera, kde nechali i boty, nepamatují si přesně předchozí souvislosti. Dokonce k nim přijde i Pozzo, ale tentokrát nevidí, a jeho sluha Lucky je němý, tudíž je zvláštní, že jim mohl něco včera vyprávět.

Hra Čekání na Godota má být přelomovým dílem absurdního dramatu a ve své podstatě je. Základem jsou nesmyslné dialogy, které však na sebe v jisté analogii opravdu navazují. Rozhovory Estragona a Vladimíra připomínají dětské hry se slovíčky, slovní fotbaly, soutěže o lepší urážku atd. Tito dva starší tuláci (je jim kolem padesáti let) jsou nám poměrně sympatičtí svou nevědomostí i jistou omezeností. Vedle toho je nám odporným Pozzo se svým otrokářským a namyšleným chováním ke svému sluhovi Luckymu, k němuž postupně můžeme i nemusíme cítit sympatie, podle toho, jak rychle se karta obrací.
Největším přínosem však jsou scénické poznámky ve smyslu oživení představení bezúčelným, přesto vizuálně zajímavým chováním (kontrola bot, klobouků) a minimalistickým pojetím scény (opuštěná cesta a strom, pod nímž pro ukrácení chvíle a možná i utrpení přemýšlí, jak by se oběsili). Navíc nadsázka v pojetí scény nám může zajistit pobavení, i když jsme hru "naživo" nikdy neviděli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 06.09.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Samuel Beckett - Čekání na GodotaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­