ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kohout Pavel (*20.07.1928)

­­­­
 • narodil se 20. července 1928 v Praze, kde také vystudoval filozofickou fakultu UK
 • dramatik, prozaik, básník, publicista, scénárista, filmový a divadelní režisér, překladatel, spisovatel z povolání
 • je jednou z nejúspěšnějších českých osobností v zahraničí
 • pracoval v Československém rozhlase, byl šéfredaktorem Dikobrazu, redaktorem časopisů Československý voják a Československá televize
 • v mládí byl jedním z nejtypičtějších autorů stalinské poezie, dokonce se stal mluvčím tehdejší mládeže (50.léta)
 • v 70. letech se stal nepohodlnou osobou a normalizačními vůdci byl zařazen mezi autory, kteří byli nebezpeční pro socialistický režim (po roce '68 se dostal na seznam zakázaných spisovatelů, stál u zrodu Charty '77)
 • v roce '78 mu byl povolen roční pobyt v Rakousku, odkud už se nesměl vrátit do vlasti a byl zbaven československého občanství

TVORBA:

Charakteristika - skvělý vypravěčský talent, úžasná imaginace, smysl pro humor, poctivá příprava na psaní (např. román "Katyně"), prolínání více časových i dějových linií

Próza:

Z deníku kontrarevolucionáře - autobiografický román (Švýcarsko, 1969)

Bílá kniha ve věci Adam Juráček - groteskní satirický román (Sixtyeight Publishers, Toronto)

Katyně - román o škole pro popravčí, kterou navštěvuje 15tiletá dívka Lízinka; kniha měla být satirou na mocenské praktiky státní bezpečnosti a parodií na lidskou krutost a hloupost (Kolín nad Rýnem, 1980)

Nápady svaté Kláry - humoristický román s politickým podtextem, hlavní hrdinka Klára má jasnovidecké schopnosti (Sixtaeight Publishers, Toronto, 1981)

Hodina tance a lásky neboli německá romance - hlavní hrdinkou tohoto románu z prostředí 2.sv.v. je mladá Kristina Kleinburgrová, která žije se svým otcem, Obersturmbandführerem, v nacistické pevnosti a v podstatě vůbec netuší, co se děje za zdmi jejího "domova"; díky příhodě s mladou Židovkou, která měla Kristinu učit tančit, se teprve dozvídá, co jsou to vlastně koncentrační tábory a jaké praktiky se v nich používají. Děj se pak přesouvá do roku 1966, kdy Kristina navštěvuje onu pevnost, kde jejího otce po válce oběsili. Na závěr knížky se čtenář setká přímo s Pavlem Kohoutem. (Kolín nad Rýnem, Index, 1989)

Sněžím - román o vztahu Petry Márové a jejího bývalého přítele Viktora Krále, který přijíždí z exilu po revoluci na chvíli do Čech a je obviněn ze spolupráce s tehdejší STB; pravda nakonec nedostane prostor, aby vyšla najevo, protože Viktor umírá při autonehodě.

Konec velkých prázdnin - Píše se 20. červen 1983 a začínají se proplétat osudy lidí, kteří se rozhodli emigrovat z komunistického Československa přes Rakousko do svobodného světa.
Autor rozdělil svou knihu do několika dějových linií, které se postupně začínají prolínat. Čtenář tak může sledovat příběhy rodiny slovenských běženců, českého poznávacího zájezdu, inženýra a světového odborníka přes sklo Karla Markalouse, českého herce Milana Čecha se ženou Dorou a malým synem a také příběh vojenského zběha slovenské pohraniční stráže Tona Vágnera. Všichni se po strastiplném překročení hlídaných hranic dostanou do uprchlického tábora, kde čekají na azyl a také poznávají, že od svobodného světa očekávali nohem více, než jim může nabídnout.

Poezie:

 • tvorba mezi 15. - 25. rokem autorova života
 • vydal celkem dvě sbírky: Verše a písně (1953), Čas lásky a boje (1954)
 • sentimentální, naivní a povrchní verše, ve své době ale velmi čtené a oblíbené
 • psal také vtipnou poezii:

  Já nemohu zpívat skromně,
  radostí jsem bez sebe,
  představte si, že se do mě
  zamiloval SNB.
  Pranic nedbám o starosti,
  pranic nedbám na řeči.
  Vždyť u člena bezpečnosti
  Nejvíc budu v bezpečí.

  (Častušky)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 28.04.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Pavel KohoutMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­