ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šafařík Pavel Josef (*13.05.1795 - †26.06.1861)

­­­­
Pavel Jozef Safarik.jpg

Pavel Josef Šafařík, jazykovědec, spisovatel a historik, narozený 13. května 1795, byl původem Slovák (pocházel z východního Slovenska), ovšem psal výhradně česky.

Jeho otec vykonával kazatelskou a učitelskou činnost. On sám se po studiích stal profesorem a později ředitelem na srbském pravoslavném gymnáziu (Nový Sad). V Srbsku si vzal za ženu Boženu Julii Ambrosovou.

V roce 1833 se přemístil do Prahy, kde mu jeho přátelé František Palacký a Josef Jungmann zorganizovali veřejnou sbírku mezi vlastenci, ze které pak byla každý rok Šafaříkovi vyplácena částka 480 zlatých, a to po dobu pěti let. Jedinou podmínkou bylo, aby psal svá díla česky. Přesto žil více méně neustále ve finanční nouzi.

V Praze se věnoval zejména redaktorské činnosti (např. Světozor) a vědecké práci.
V Praze rovněž roku 1837 dopsal své stěžejní dílo Slovanské starožitnosti, ve kterém dokázal starobylost kultury dávných Slovanů a jejich místo v Evropě, jež jim bylo často upíráno.

Šafařík se zabýval i otázkami staroslověnského jazyka. Jeho nejvýznamnější prací k této tématice je dílo z roku 1858 O původu a vlasti hlaholice. V něm jasně dokazuje, že hlaholice je starším typem písma než cyrilice (paradoxně se domníval o opaku), čímž vyřešil dlouhotrvající spor slavistů.

Koncem 50. let 19. století se zdravotní stav již stárnoucího P.J.Šafaříka začal zhoršovat. Dokonce se v roce 1860 pokusil i o sebevraždu (skočil z mostu do Vltavy, nicméně byl lidmi pracujícími zrovna v okolí zachráněn).

Pavel Josef Šafařík zemřel 26. června 1861 v Praze.

DÍLO:

Tatranská Múza s lýrou slovanskou (1814) - sbírka básní
Počátkové českého básnictví, obzvláště prozódie (1818) - toto dílo vydal společně s Františkem Palackým
Dějiny slovanské řeči a literatury podle všech nářečí (1826, Geschichte der slawischen Sprache und Literatur nach allen Mundarten)
Slovanské starožitnosti (1837) - pojednává o slovanské historii a literatuře
O původu a vlasti hlaholice (1858)
Loučení s Múzou
Mé zpěvy

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 09.10.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Píseň májová
-Slovanské starožitnosti
-Štědrý večer
­­­­

Diskuse k životopisu
Pavel Josef ŠafaříkMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­