ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neruda Pablo (*12.07.1904 - †23.09.1973)

   
­­­­
Vlastním jménem Neftalí Ricardo Reyes, chilský básník a diplomat. V letech 1935-37 byl konzulem ve Španělsku, v letech 1970-73 velvyslanec v Paříži. Od roku 1945 byl členem Komunistické strany Chile, v letech 1949-52 žil v exilu (v roce 1950 v Praze). Po raných sbírkách milostné lyriky (Dvacet básní o lásce) je vrcholným dílem prvního období sbírka Sídlo na zemi, reflektující vztah člověka a vesmíru. Rozlehlá skladba Veliký zpěv přináší mytické i kronikářské vidění přírody a dějin Latinské Ameriky. Kromě poezie, pro niž je ceněn jako jeden z nejvýznamnějších hispanoamerických básníků, je autorem politických veršů s komunistickou ideologií z období let 1937-56. K dílům posledního období patří vedle sbírek intimní poezie drama Sláva a smrt Joaquína Muriety a paměti Vyznávám se, že jsem žil. Držitel Nobelovy ceny v roce 1971.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 19.10.2005

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Pablo NerudaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­