ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jones Owain Glyn (*24.07.1947)

­­­­
Velšský básník, prosaik a politický aktivista Owain Glyn Jones se narodil 24. července 1947 ve Swansea. Absolvoval tříletý obor historie a politika na univerzitě v Oxfordu. Je velikým zastáncem velšského národa a kultury a zároveň často poukazuje na pouto mezi keltskými národy Britských ostrovů, tedy mezi Skoty, Iry a Velšany.
Je členem velšské nacionalistické strany Plaid Cymru. Roku 1976 založil nevládní organizaci Keltská unie (Celtic Union), jejíž první veřejný sjezd se konal v srpnu 1976 ve skotském Inverness. Pozval tam i vrcholné představitele stran Plaid Cymru, Skotské národní strany a irské Sinn Féin. Zprávu o jeho konání se snažil rozšířit i mezi řadové členy a příznivce těchto stran. Špičky Plaid Cymru a Skotské národní strany pozvání úplně ignorovali, pouze Sinn Féin poslala oficiální omluvu. Akce skončila naprostým fiaskem, Unie neměla ani deset členů a kromě nich se ji zúčastnila jenom hrstka místních příznivců Skotské národní strany, tak se jich v sále schopném pojmout několik set lidí shromáždily necelé dvě desítky. Poté to zkušenosti fungovala Unie jako uzavřený spolek, který na veřejnosti nevystupuje.
Přes svůj vztah k Walesu píše vesměs anglicky. Jeho první sbírka patetické vlastenecké poezie Snowdonia vyšla v roce 1971 a k širší veřejnosti nepronikla. Kromě básní oslovující velšskou národní hrdost se tu nachází rozsáhlejší přírodně-lyrická báseň The King of Cymru (Král Cymru, tedy Walesu), jež líčí obraz nejvyššího velšského vrcholu, Snowdonu.
V roce 1973 a 1974 vydává sbírky Poems I. (Básně I.) a Poems II., v první části jde opět zejména o vlasteneckou poezii, ve druhé části se zabývá například i milostnou lyrikou, zejména v básni On A Hot Summer Night (Horkého letního večera).
Roku 1973 také začal pracovat na své trilogii o alternativní historii Walesu. První díl dokončil roku 1975 a nazval jej Cymru am byth - Wales forever (Cymru am byth aneb Wales navždy). Když nemohl najít vydavatele, vydal román v roce 1979 sám pod hlavičkou Celtic Union. Jedná se zároveň o jedinou knihu, jež vyšla i u nás. Roku 1999 ji vydalo nakladatelství DBF, ale jen v omezeném počtu výtisků, takže již dnes je téměř nemožné se k tomuto překladu dostat. Román vypráví příběh, v němž se Velšanům společně se Skoty a Iry podaří v 11. století dobýt Anglii. Pokračování Bleddyn the Great (Bleddyn Veliký) o výbojích Velšanů do Normandie vydal roku 1984. Třetí díl nikdy nedokončil.
V roce 1994 vydal dosud nejobsáhlejší a nejpropracovanější sbírku Poems III., jež je rozdělená na tři části:

  1. Cymru - obsahuje básně o Walesu
  2. John - obsahuje aktuální satiricky laděnou poezii, jež se zaměřuje zejména na kritiku vlády Johna Majora
  3. Part III. (Třetí část) - přechází do symbolické roviny, nastiňuje obavy o osud velštiny a naráží i na ekologické programy

V roce 1996 se na pozvání Národního frontu Castistů bez pozornosti médií objevil v České republice. Téhož roku projevilo nakladatelství New English Library zájem o první díl jeho nedokončené trilogie, na začátku roku 1997 pak skutečně vyjde a tentokrát se dostane k o něco většímu množství čtenářů. Přesto je autor mimo úzký okruh velšských nacionalistů téměř neznámý.

DÍLO:

Poezie
1971 - Snowdonia
1973 - Poems I.
1974 - Poems II.
1994 - Poems III.

Próza
1975 - Cymru am byth - Wales forever (1999 - Cymru am byth aneb Wales navždy)
1979 - Bleddyn the Great

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 22.09.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Cymru am byth aneb Wales navždy
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Owain Glyn JonesMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­