ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Theer Otakar (*16.02.1880 - †20.12.1917)

   
­­­­
Otakar Theer 1909

Básník, dramatik a prozaik. Narodil se v Černovicích, hlavním městě tehdejší Bukoviny. Jeho otec byl důstojníkem tamější posádky. Oba rodiče pocházeli z Nymburka, matka z bohaté a vlivné statkářské rodiny. Otec zemřel brzy po synově narození, a tak chlapec vyrůstal až do deseti let v prostředí matčiny rodiny v Nymburce, které mělo vliv na utváření jeho povahy i světového názoru. Roku 1910 se matka se synem přestěhovala do Prahy. Zde Theer vystudoval klasické gymnázium. Soukromě studoval francouzštinu a francouzskou literaturu, která se stala jeho trvalou zálibou a v pozdějších letech i předmětem jeho referentské a překladatelské činnosti. Soustavně také sledoval současnou literární produkci, zejména symbolistickou a dekadentní, jež ovlivnila i jeho rané literární pokusy. Ještě jako sedmnáctiletý gymnazista publikoval časopisecky první verše (pod pseudonymem Otto Gulon v Salónu odmítnutých). Tehdy také navázal první literární kontakty, například s F.X.Šaldou a jeho okruhem. Šaldovým prostřednictvím se stal spolupracovníkem Literárních listů a Lumíra. Po maturitě 1899 se Theer zapsal na právnickou fakultu, ve čtvrtém ročníku přestoupil na filozofii. Roku 1906 promoval z všeobecných dějin a srovnávacích literatur a nastoupil na místo úředníka v Univerzitní knihovně, které zastával do konce života. Před válkou se dočasně sblížil ze skupinou kolem Almanachu na rok 1914, k jehož iniciátorům patřil. Zemřel po těžké nemoci uprostřed války, brzy po premiéře své první a jediné hry.

DÍLO:

Sbírka veršů a básnických próz: "Háje, kde se tančí (1897)"
Básnické sbírky: "Výpravy k Já (1900); Úzkosti a naděje (1911); Všemu navzdory (1916)"
Prozaické dílo: "Pod stromem lásky (1903)"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 30.11.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Otakar TheerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­