ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Theer Otakar (*16.02.1880 - †20.12.1917)

­­­­

Faëthón

 • tragédie o dvou dějstvích a dohře
 • Starořecká báje o vzpurném mladíkovi, jenž chtěl na nebeském spřežení doletět až ke Slunci.
  Otakar Theer v ní vykládá obraz vzpoury proti odvěkému řádu a touhy po svobodě...

  BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

  Vydalo nakladatelství Borový v Praze roku 1916. Počet stran: 65.

  OBSAH:

  Faëthón, syn boha slunce Hélia a pozemské matky Klymeny, manželky krále Meropa, přichází ze země za svým otcem a žádá jej, aby mu vydal své ohnivé spřežení, se kterým se chce sám pustit po obloze. Pokud mu to otec nedovolí, chce si vzít život. Otec váhá, žádá Dia o rozhodnutí, jenže syn nedbá zamítavého postoje Dia, a když nasedá, oznamuje otci svůj pravý úmysl: "K Diovi doletím. Z trůnu, jako s mlatu prach, sestru jej. Lidstva i země okovy rozbiji."
  Chce pomstít Diovy zločiny, jichž se dopustil na lidstvu, a osvobodit smrtelníky od jeho krutovlády.

  Odvážný Faëthón se řítí se svým spřežením k Diovu stánku. Cestou potkává oběti Diovy zvůle. Uvolňuje Prométheovi pouta, utěšuje brzkým vysvobozením úpějícího Tyfóna, démona ohně, jehož Zeus pohřbil v Etně, hlásí se k němu Giganti, líčíce mu úděs, jenž nastal po smělém Faëthóvě činu na Olympu. Pln nenávisti a naděje v úspěch žene se Heliův syn dál. Už dokonce vidí samotný Diův trůn, ale vtom je jeho blesky sražen k zemi...

  Faëthón je mrtvý. Stal se obětí nezkrotného titanismu, nicméně jeho "vůle dobrým být - byť i, slepě, hřešily skutky - Olympu zákon přemáhá. Bezmocen, bez váhy je před ní sám Zeus!"
  To oceňuje Zeus, jenž Faëthóna neodsoudil k zániku do podsvětí, nýbrž určil, aby jako Jitřenka věstil denně příchod Slunce.

  Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

  Zdroj: Veru, 27.02.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Otakar Theer - FaëthónMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­