ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Frýd Norbert (*21.04.1913 - †18.06.1976)

­­­­
Tento prozaik a publicista se narodil 21. dubna 1913 v Českých Budějovicích v rodině židovského obchodníka, zemřel 18. března 1976 v Praze.
Na univerzitě vystudoval práva a současně navštěvoval přednášky z moderní literatury (doktorát r.1945). Po studiích byl zaměstnán u filmové společnosti jako textař a dramaturg. Za války pracoval nejdříve jako archivář, později jako dělník, od roku 1942 byl vězněn v Terezíně, Osvětimi a Dachau. Po osvobození působil rok v aparátu KSČ, roku 1946 se léčil z následků vězení, poté pracoval na velvyslanectvích v USA a v Mexiku, po návratu v rozhlase a od roku 1953 se stal spisovatelem z povolání. Často pobýval v cizině (Korea, Indie, Cejlon, Jáva, Egypt aj.). Přispíval do Trampu, Kulturní politiky, Rudého práva, Práce, Kultuky, Literárních novin... Užíval pseudonymů Emil Junek, kamarád Franta.
Frýdovo prozaické dílo je velmi různorodé, tematicky i žánrově pestré. Umělecky nejpůsobivější jsou díla, která se opírají o autorův osobní zážitek.

Z DÍLA:

romány "Krabice živých; Císařovna; Studna supů; Prales"
novely "Don Juan jde do divadla; Kat nepočká; Rukama nevinnosti; Živá socha"
vzpomínkové prózy "rodová kronika - Vzorek bez ceny a Pan biskup; Hedvábné starosti; Lahvová pošta"
cestopisné reportáže "Usměvavá Guatemala; Mexiko je v Americe; S pimprlaty do Kalkaty"
povídky "Meč archandělů"
pohádkový soubor "Pusťte asu do rozhlasu"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dita, 03.01.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Norbert FrýdMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­