ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Horníček Miroslav (*10.11.1918 - †15.02.2003)

­­­­
Miroslav Horníček se narodil v Plzni, byl herec, režisér, dramatik a prozaik.
Po maturitě na plzeňské reálce (1937) pracoval jako úředník. Roku 1941 získal angažmá v místním divadle, kde působil do konce války jako herec, režisér i autor. V roce 1945 se přestěhoval do Prahy a postupně prošel divadlem Větrník, Divadlem satiry, Národním divadlem ABC (zde spolupracoval s Werichem a kopeckým), Hudebním divadlem v Karlíně a Semaforem.
Velkého ohlasu dosáhlo jeho autorské představení založené na dialogu s diváky Hovory přes rampu (1966-67), na něž později navázal televizními Hovory H (1969-71). Jako průvodce i protagonista filmového experimentu Kinoautomat pobýval půl roku v Montrealu na světové výstavě EXPO 1967. Po návratu spolupracoval s různými divadly, televizí a rozhlasem a věnoval se dramatické, prozaické a od r.1970 také výtvarné tvorbě.
První povídky Horníček publikoval ještě v plzeňském tisku, dále přispíval do Literárních novin, Plamene, Květů, Filmových novin aj. Horníčkovo mnohotvárné dílo spojuje laskavý humor jako způsob nazírání světa, neustálá autorská sebereflexe a životní postoj intelektuálního klaunství. Z vědomí relativity věcí a lidské nedokonalosti pramení jeho moudrá tolerance. Na jevištním provedení svých her se Horníček podílí většinou herecky i režisérsky (Tvrďák aneb Albert, Julius a tma, Pokušitel, Dva muži v šachu, Malá noční inventura, Tři Alberti a slečna Matylda). Pro divadlo upravuje vlastní prózy, například prvotina Dobře utajené housle jako sbírka próz i divadelní hra. Cestopisné eseje (Listy z Provence). Žánrově i tématicky pestré Horníčkovi prózy (Javorové listy, Pohlednice z Benátek, Vyznání Mariánským Lázním v červnu. A v červnu v Mariánských Lázních, Jablko je vinno, Chvála pohybu) zdůrazňuje osobitě pozorujícího a interpretujícího autorského vypravěče.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 04.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Miroslav HorníčekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­