ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Macourek Miloš (*02.12.1926 - †30.09.2002)

­­­­
Český básník, dramatik, prozaik, dramaturg, filmový a televizní scénárista, režisér, redaktor a lektor se narodil v Kroměříži 2. prosince 1926. Jelikož jeho škola byla gestapem uzavřena, nepodařilo se mu dostudovat gymnázium ve Frýdku Místku, kde studoval od roku 1939 do roku 1942. Po válce prošel mnohá zaměstnání, vyzkoušel si například profesi tiskárenského dělníka, kulisáka, skladníka, úředníka administrativy nebo redaktora nakladatelství Máj. V letech 1948-1950 byl ve vojenské službě. Poté pracoval jako lektor a následně vedoucí katedry literatury a umění Ústřední školy odborů. Od roku 1959 pak spolupracoval s Divadlem Na zábradlí. Od roku 1960 byl dramaturgem a scénáristou Filmového studia Barrandov, kde skončil až v roce 1980. Několikrát se také vydal na cesty po Americe, Africe a Asii.
Psal politickou poezii ze současnosti, koláže z děl Jarryho či poetická pásma. Mimo jiné je autorem dětských knih, filmových scénářů či scénářů televizních seriálů.
Spolupracoval i s ilustrátorem a grafikem Adolfem Bornem.
Podle Macourkových předloh vznikly v osmdesátých letech takové televizní seriály jako Létající Čestmír nebo Křeček v noční košili. Do konce života byl velmi pracovitý, na přelomu století se ještě dokonce podílel na filmové adaptaci Erbenových balad ze sbírky Kytice. Miloš Macourek zemřel 30. září 2002 v Praze.

DÍLO:

Dívka na koštěti
Pane, vy jste vdova
Kdo chce zabít Jessii?
Zabil jsem Einsteina, pánové
Arabela
Křeček v noční košili
Létající Čestmír
Rumburak
Nejlepší rocky paní Hermanové
Mach a Šebestová
Jak utopit dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách
Zralé víno
Ze života ptáků
Hugo a Bobo

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 09.11.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Miloš MacourekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)