ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Uhde Milan (*28.07.1936)

   
­­­­

Milan Uhde, narozený v Brně do rodiny právníka a advokátky, je spisovatel, dramatik, autor rozhlasových her a politik.

Navštěvoval obecnou školu a gymnázium ve svém rodišti. Odmaturoval v roce 1953.
Vystudoval češtinu a ruštinu na Masarykově univerzitě v Brně. Poté se věnoval redaktorské práci v časopise Host do domu a zároveň působil jako externí učitel na Janáčkově akademii múzických umění (1967-1971). Po zrušení časopisu Host do domu v roce 1970 byl ve svobodném povolání. Po roce 1989 vstoupil do politiky, stal se ministrem kultury a předsedou Poslanecké sněmovny.

V období tzv. normalizace mohl svá díla zveřejňovat pouze v samizdatu nebo pod vypůjčenými jmény. Byl signatářem Charty 77 a v roce 1988 podepsal i Hnutí za občanskou svobodu. V roce 1989 založil spolu s jinými disidenty nakladatelství Atlantis a stal se jeho šéfredaktorem.

Milan Uhde žije v Brně, od roku 1963 je jeho manželkou Jitka Uhdeová, která je v současné době jednatelkou a ředitelkou nakladatelství Atlantis. Spolu mají 2 děti - Michala a Janu.

DÍLO:

Uhde debutoval verši v brněnské Rovnosti v roce 1952, psal písňové texty (Obloha samej cvok - 1967), sestavoval recitály pro populární zpěváky, psal i prózy (Hrách na stěnu - 1964, Záhadná věž v B. - 1967), jeho hlavní zájem však směřoval k tvorbě dramatické. Jako dramatik se uvedl v Satirickém divadle Večerní Brno satirou Král Vávra (1964), demytizující svatozář mocnářů obdobně jako Havlíčkův Král Lávra.
Tradiční antický námět Antigony se stal základem apokryfní veršované hry Děvka z města Théby (1967). Uhde ve spolupráci s Divadlem na provázku připravil dramatizace textů Páralovy Profesionální ženy (1974), Olbrachtova Nikoly Šuhaje pod názvem Balada pro banditu (1975), Mrštíkovy Pohádky máje (1976), Dumasovy Dámy s kaméliemi (1979), uváděly se však pod krycím jménem Zdeňka Pospíšila. Komedie Zvěstování aneb Bedřichu, jsi anděl (1990) karikuje ve formě konverzační frašky a s využitím prvků absurdního dramatu K.Marxe v příběhu o jeho utajovaném poměru s vlastní služkou. Významnou součástí Uhdovy aktivity tvoří jeho tvorba pro rozhlas a televizi. Rozhlasové hry Komedie s Lotem (1963), Svědkové (1965), Výběrčí (1966) aj. byly uvedeny i v zahraničí. Pro rozhlas byla původně určena i autobiografická hra Velice tiché Ave (1981), fiktivní rozhovor spisovatele s mrtvou matkou. Hra o síle a následcích strachu ze sledování a pronásledování totalitním režimem Pán plamínků byla v televizi uvedena až roku 1990. Hra o obecně lidských vlastnostech, jako jsou nesnášenlivost, chamtivost, závist, Modrý anděl (1986) byla původně napsána jako monodrama pro bytové divadlo V.Chramostové. Z politické zkušenosti čerpá kniha politicko-publicistických článků a projevů Česká republiko, dobrý den (1995).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 25.02.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Balada pro banditu (rozbor)
-Velice tiché Ave
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Milan UhdeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­