ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Uhde Milan (*28.07.1936)

­­­­

Balada pro banditu (rozbor)

Balada pro banditu je divadelní hra Milana Uhdeho na motivy Nikoly Šuhaje loupežníka Ivana Olbrachta.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Balada pro banditu a jiné hry na zapřenou. Vydalo nakladatelství Atlantis v Brně roku 2001 (1. vydání). Celkový počet stran: 454. ISBN: 80-7108-218-X.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Doc. PhDr. Milan Uhde, český spisovatel, dramatik, scénárista a politik, se narodil 28. července 1936 v Brně.
V období komunismu byl veden jako disident a po sametové revoluci, v letech 1990-1992, vykonával funkci ministra kultury. Od vzniku samostatné České republiky (1993) byl 1. předsedou Poslanecké sněmovny České republiky. V období od srpna roku 2011 do března roku 2014 držel pozici předsedy Rady České televize.
Uhde je autorem povídek, divadelních a rozhlasových her, scénářů a sbírek poezie. Napsal spousty her pro divadlo Husa na provázku.
Za svůj život byl několikrát oceněn:

  • 1986 - Cena Egona Hostovského - Velice tiché Ave
  • 1987 - Cena Toma Stopparda - Pán plamínků
  • 2007 - Cena Sazky a Divadelních novin + Cena Alfréda Radoka - Zázrak v černém domě

O HŘE:

Hra Balada pro banditu vyšla v roce 1975 a byla napsána pro divadlo Husa na provázku, později se z ní stala také hra rozhlasová. V roce 1978 byla zfilmována (režie Vladimír Sís). Hra je inspirovaná románem Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník.

HLAVNÍ POSTAVY:

Nikola Šuhaj - statečný, spravedlivý, chytrý a milý; očarován Moranou (matka Mary a Evy), vyhne se mu každá kulka
Jura Šuhaj - bratr Nikoly; prudký, oddaný Nikolovi, unáhlený
Eržika - hrdá, chytrá, veselá; miluje Nikolu, ale podvede ho
Derbak, Oreb Danko - bývalí přátelé Nikoly; kvůli finanční odměně Nikolu nakonec zabijí; peníze stejně nedostanou
Mageri - Žid; bohatý obchodník; vypočítavý, "hraje to na obě strany" (pomáhá prodávat kradené zboží a zároveň spolupracuje s četníky)
velitel četníků

STRUČNÝ ROZBOR:

Literárním druhem je drama, žánrem divadelní hra s prvky muzikálu. Dílo je variací románu od Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník a je ovlivněno legendami o zbojnících a westernem.

Děj se odehrává ve vesnici Kolčava (Zakarpatská Rus) na konci první světové války (rozpad Rakouska-Uherska) a po vzniku Československé republiky (změna systému, přesouvání četníků).
V díle vystupuje větší množství postav, které mezi sebou mluví formou dialogu. Dialogy jsou krátké a výstižné. Děj plyne rychle, dynamicky a je stavěn chronologicky.

Hra obsahuje prvky muzikálu - písně navozují atmosféru, děj hry posouvají a zároveň jej i dotváří. Texty písní vznikly překladem, úpravou a parafrází moravské, slovenské a ukrajinské zbojnické lidové poezie. V díle jsou použity scénické poznámky.

Jazyk je bohatý a spisovný, včetně hovorové češtiny, obsahuje místní výrazy (nářečí), archaismy a místy se objevují i vulgarismy.

Hlavním námětem hry je láska, mezilidské vztahy a taky snaha ukázat, jakou moc mají peníze ("kamarádi" kvůli penězům Nikolu zabijí).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: curys, 23.03.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Balada pro banditu (rozbor)
-Velice tiché Ave
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Milan Uhde - Balada pro banditu (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­