ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ende Michael Andreas H. (*12.11.1929 - †28.08.1995)

   
­­­­

Německý spisovatel, herec, autor knih pro děti a mládež. Narodil se ve městě Garmisch-Partenkirchen v Bavorsku v roce 1929. Byl synem surrealistického malíře Eduarda Endeho (umělecké prostředí ho silně ovlivnilo). Studoval gymnázium a získal stipendium na herecké škole. V roce 1945 byl povolán do armády, ale dezertoval a přidal se k antifašistickému odboji. V roce 1954 se usadil v Mnichově a působil jako spisovatel.

V roce 1960 vydal první knihu pro děti Jim Knopf und Lukas der Lokomotivführer (česky s názvem Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema), která získala v tehdejším západním Německu cenu za nejlepší knihu pro mládež, o rok později byla zapsána na Čestnou listinu H.Ch.Andersena.

Ende sám tvrdil, že v podstatě nepíše pro děti, ale hlavními postavami jeho děl jsou děti a ústředními motivy jeho tvorby bývá osamocené dítě v konzumní společnosti (o svých dílech říkával, že jsou určeny "pro děti od 80 do 8 let").

V roce 1974 obdržel Ende za svůj pohádkový román Děvčátko Momo a ukradený čas opět cenu za nejlepší knihu pro mládež.

Další autorův román Nekonečný příběh (1. české vydání 1987 pod názvem Příběh, který nikdy neskončí) se proslavil po celém světě zejména jako film, Michael Ende však měl k této filmové podobě výhrady.

Mezi jeho další díla patří například Punč přání, Vězení svobody a Dlouhá pouť do Santa Cruz.

Michael Ende zemřel roku 1995 ve Stuttgartu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: KíťaMíťa, 02.12.2007

­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Michael Andreas H. EndeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)