ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ende Michael Andreas H. (*12.11.1929 - †28.08.1995)

­­­­

Nekonečný příběh (3)

Příběh malého chlapce, jenž se ocitne v nemocné zemi Fantázii a za nejfantastičtějších situací se mu podaří zemi a její císařovnu zachránit.
Bastián utíká do země Fantázie před posměvačnými spolužáky i příliš zaměstnaným otcem, aby ji svou představivostí zachránil. Ale i on tu pozná, že jeho místo je mezi lidmi a naučí se zde nikoho se nebát.
Příběh plný fantazie a moudrosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2015 (3. vydání s tímto názvem v tomto překladu). Z německého originálu Die unendliche Geschichte přeložila Eva Pátková. Ilustroval František Skála. Počet stran: 395. ISBN: 978-80-00-04150-6.

HLAVNÍ POSTAVY:

Bastián Baltazar Bux - bojácný, ale hodný, později sobecký a namyšlený; ukradl knihu, dostal se do Fantázie, získal Auryn; na všechno zapomněl, ale nakonec se dostal zpět do světa lidí
Átrej - nebojácný, hodný a statečný; dostal za úkol osvobodit Fantázii od Nicoty, a to tím, že přivede Bastiána (a tak se i stalo); zachránil Bastiána od toho, aby zůstal ve Městě starých císařů
Falco - Átrejův drak a kamarád; pomáhal Átrejovi na jeho cestě
Dětská císařovna - klidná, všemocná; dala Bastiánovi Auryn, aby mohl vytvořit novou Fantázii

STRUČNÝ DĚJ:

Bastián ukradne knihu od pana Koriandra, zavře se na půdě školy a začne číst.

Átrej vykoná cestu, aby přivedl Bastiána do Fantázie, ale přivede ho pozdě, protože Bastián se bál, a tak musela Dětská císařovna přijít za starcem z Putující hory a udělala smyčku.

Bastián řekl její jméno a dostal se do Fantázie. Dostal Auryn a měl dělat, co si přeje. To, co si přál, se stalo skutečností, ale každým přáním se ztratila jedna jeho vzpomínka na svět lidí. Stal se sobeckým a namyšleným.

Když zapomněl na poslední věc, a to na své jméno, přišel Átrej, Bastián si sundal Auryn a dostal se do místnosti s fontánou a dvěma hady kousajícími se do ocasů. Protože si Bastián nic nepamatoval, Átrej za něj vše řekl a Bastián se dostal zpět do světa lidí.

ZHODNOCENÍ:

Knížka se mi dobře četla hlavně proto, že jsem byl natěšený na každou další kapitolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petrunasan, 08.03.2023

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Michael Andreas H. Ende - Nekonečný příběh (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­