ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jacob Max (*12.07.1876 - †05.03.1944)

   
­­­­
Jacob, Max (1876-1944) - 1934 - Foto Carl van Vechten, Library of Congress

Max Jacob se narodil 12. července roku 1876 v Quimper a zemřel 5. března roku 1944 v koncentrační táboře v Drancy. Byl básníkem, prozaikem a malířem. Byl synem židovského antikváře, po studiu byl učitelem hudby, dělníkem a obchodním příručí. Sblížil se s Picassem roku 1901, s Apollinairem a Salmonem a vytvořil směr literatury - kubismus. Po náboženské konverzi roku 1915 žil jako prostý vrátný v klášteře Saint-Benoît-sur-Loire. Nacisté jej zatkli jako Žida, zemřel v koncentračním táboře. Psal básně, povídky, romány, divadelní hry, eseje, meditace. Poezie se mu jevila jako jediná možná odpověď na život. V jeho kontrastním díle se obráží jeho hravá fantazie, slov. kejklířství, naivita, skepse, ironie, sarkastické parodie měšťáctví, náboženská zanícenost. V poezii kladl důraz na obrazy, jinak sbližuje verš s prózou, píše ve volném verši nebo rytmické próze. Jeho vliv na malíře a básníky byl značný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 19.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Malvína
­­­­

Diskuse k životopisu
Max JacobMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­