ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puzo Mario (*15.10.1920 - †02.07.1999)

­­­­
Mario Gianluigi Puzo byl americký spisovatel známý svými romány o mafii, především díky knize Kmotr z roku 1969.

Puzo se narodil do chudé rodiny neapolských přistěhovalců žijících v Hell's Kitchen (část New York City). Hodně jeho knih na toto místo poukazuje.
Po absolvování Městské univerzity v New Yorku narukoval do druhé světové války k letecké armádě Spojených států. Kvůli slabému zraku nemohl bojovat, ale stal se jakýmsi tiskovým mluvčím či úředníkem pro vztahy s veřejností v Německu. Po válce napsal svoji první knihu Temná aréna, která byla vydána v roce 1955.
Jeho nejslavnější dílo, Kmotr, bylo vydáno poprvé v roce 1969, poté co slyšel vtipy o mafiích během svého působení v bulvárním plátku. Kniha byla později zfilmována jako trilogie, kterou režíroval Francis Ford Coppola.
Puzo psal v roce 1974 svůj první scénář pro katastrofický film Zemětřesení, který ale nemohl dokončit kvůli závazku k filmu Kmotr II. Puzo také spolupracoval spolu s Richardem Donnersem na scénáři k filmu Superman.
Puzo se nikdy nedočkal vydání svého předposledního díla Omerta, ale rukopis před smrtí stihl dokončit, ne však už u román Rodina.
Zemřel na selhání srdce 2. července 1999 ve svém domě v Bay Shore na Long Islandu v New Yorku.

DÍLO:

romány "Temná aréna; Šťastný poutník; Kmotr; Blázni umírají; Sicilián; "K" znamená Kennedy; Poslední kmotr; Omerta; Rodina (dokončila Carol Ginová)"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mandarinka07, 05.12.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Mario PuzoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­