ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Poledňáková Marie (*07.09.1941 - †08.11.2022)

­­­­
Marie Polednaková - Libas jako dabel

Marie Poledňáková, vlastním jménem Marie Jandová, byla česká scénáristka a režisérka a mediální podnikatelka, která se narodila 7. září 1941 ve Strakonicích.

Její otec byl profesorem na univerzitě. Za druhé světové války musela téměř celá rodina emigrovat. Když byla mladá, pracovala v továrně a později absolvovala střední školu a odjela do Prahy, aby studovala Akademii múzických umění. Od roku 1961 do roku 1983 pracovala v Československé televizi jako asistentka režie a poté už jako scénáristka a režisérka. V roce 1970 absolvovala magisterské studium. Od roku 1983 pracovala jako režisérka ve filmovém studiu Barrandov. Od roku 1994 se stala spolumajitelkou vydavatelství Studio Premiéra.

Nejčastěji psala scénáře k rodinným komediím, jež měly později velký úspěch a patří ke klasikám českých filmů. V roce 1977 napsala Jak vytrhnout velrybě stoličku, o rok později Jak dostat tatínka do polepšovny. V roce 1980 zrežírovala a napsala scénář k filmu Kotva u přívozu, který byl později oceněn Zlatým krokodýlem. V roce 1982 vznikla komedie století S tebou mě baví svět.

Rok 1987 a 1990 byly symbolem Zkrocení zlého muže a Dvou lidí v ZOO. V roce 2006 vznikl velmi oblíbený film Jak se krotí krokodýli a o tři roky později v roce 2009 úsměvná komedie plná lásky Líbáš jako Bůh.

V roce 2016 postihla Marii Poledňákovou mozková příhoda a od té doby se její zdravotní stav zhoršoval. Zemřela v úterý 8. listopadu 2022 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: aaajka, 08.05.2009

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Marie PoledňákováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­