ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Davenportová Marcia (*09.06.1903 - †16.01.1996)

   
­­­­

Marcia Davenportová se narodila 19. června 1903. Byla to spisovatelka a hudební kritička.

V mládí hodně cestovala s rodiči a příležitostně se vzdělávala například ve Filadelfii či Pensylvánii. Pak začala studovat na Wellesley College, ale nakonec roku 1923 přešla na školu do Pittsburghu, kde se vdala za Franka D. Clarkeho. Rok nato se jí narodilo dítě a již následující rok se s Frankem rozvedla.

Aby uživila sebe i svou dceru, vzala práci reklamní textařky (copywriter). Roku 1928 započala její spisovatelská kariéra v redakci The New Yorker, kde pracovala tři roky. Během té doby, 13. května 1929, si vzala Russella Davenporta, jenž se chvíli poté stal editorem časopisu Fortune. Její druhá dcera se narodila roku 1934. Ve stejný rok se začala věnovat i kariéře hudební kritičky. Znovu se rozvedla, tentokrát s Russellem, roku 1944.

Slavnou se stala díky knize Mozart (1932), která zachycovala život Wolfganga Amadea Mozarta a byla vůbec první životopisnou knihou hudebního skladatele v Americe.
Napsala několik populárních románů: Of Lena Geyer (1936), Údolí rozhodnutí (1942, The Valley of Decision), My Brother's Keeper (1954), The Constant Image (1960) a mnohé další.
Dva z jejích románů byly zfilmovány: Údolí rozhodnutí (1945, režie Tay Garnett) a East Side, West Side (1949, režie Mervyn LeRoy).

Marcia Davenportová, mimo jiné blízká přítelkyně Jana Masaryka, byla v roce 1973 také komentátorkou rozhlasového vysílání Metropolitní opery.
Zemřela 16. ledna 1996 v Monterey v Kalifornii ve věku 92 let.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 31.03.2011

­­­­

Diskuse k životopisu
Marcia DavenportováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­