ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Davenportová Marcia (*09.06.1903 - †16.01.1996)

­­­­

Údolí rozhodnutí

Ještě jí nebylo 16 let, když Marie Raffertyová poprvé vstoupila do domu rodiny Scottů v Pittsburku. Tato irská služebná, dosud vyrůstající v chudobě Mělčiny, pocházela z dělnické rodiny a vůbec tehdy netušila, že v onom domě stráví bezmála 71 let.
Marie Raffertyová s láskou podřídila a obětovala celý svůj život zámožné rodině vlastnící prosperující huť na výrobu oceli. Síla jejího charakteru, její osobnosti a její bezmezné oddanosti všechny zcela spoutala.
Rodině Scottů vládne tvrdou, ale spravedlivou rukou zásadový William Scott. Jeho láskyplná žena Clarissa Scottová zdárně vychovává pět dětí: příliš chladnou a upjatou dceru Alžbětu, Williama Scotta mladšího, Pavla a dvě nezbedná dvojčata, povahově tak odlišná, Edgara a Constance.
Marie začne pracovat u Scottů jako pokojská, až postupně převezme i ostatní práce v domě i výchovu dvojčat. Clarissa si tuto dívku zamiluje jako vlastní dceru a Marie zde nachází svůj druhý domov a postupem let i svoji životní lásku.
Jakmile Pavel dostuduje metalurgii na vysoké škole, na rozdíl od bratra Williama, jemuž se huť jako samotná protiví a on je tak pro svého otce zklamáním, začne pracovat s nasazením v laboratoři hutě.
Mezi Pavlem a Marií vznikne pevné přátelství, jež časem přeroste v silnou a čistou lásku. Ačkoliv se milují, jsou svazováni společenským postavením. Svoje city jsou nuceni skrývat a obzvláště Marie Pavlovu lásku zatvrzele odmítá.
Starostí přibývá s rostoucím věkem rozmařilé Constance. Arogantní a pyšná Con se chce vyprostit z nudného, špinavého světa v ještě špinavějším Pittsburku. Z vypočítavosti se tajně provdá za 40letého Gilese. Po sňatku odjíždí skoro bez prostředků s manželem do Londýna a Marie s ní. V Anglii se Marie utěšuje vzpomínkami a pošetile se domnívá, že její láska k Pavlovi prostě zmizí. Zůstává do té doby, než Constance porodí dceru Clarii a po třech letech se vrací zpět do Pittsburku.
Mariiným návratem domů se zdá být konec vzájemné trýzně mezi oběma milenci, když Pavlův otec překvapivě svolí k jejich sňatku.
Ve Scottově huti pracuje také bratr Marie, James Rafferty. Je sice neocenitelným odborníkem v oboru, ale již dlouhá léta brojí proti vedení. Jeho cílem je vznik Sdruženého svazu, ale William Scott o něm nechce ani slyšet. James docílí vzplanutí dlouho očekávané stávky. Pavel umluví otce k ústupkům. Má dojít k nevyhnutelné schůzce se zástupci odborářů a s Williamem Scottem k projednání podmínek vzniku svazu. Nikdo netuší blížící se tragédii, jež ovlivní život tolika lidem. Zlí našeptávači způsobí, že při výměně názorů James napadne a zastřelí Williama Scotta a sám je následně zabit před zraky Marie. Marie se uzavře před světem, zabarikáduje se v otcově domě a činí pokání za Jamese.
Velký zlom nastává v okamžiku evakuace obyvatelstva Pittsburku před blížící se povodní. Marie odmítá odejít, zůstává nehledě na nebezpečí. V posledním okamžiku ji Pavel zachrání, zůstanou však uvězněni na tři dny v polorozpadlém domě unášeném proudem divoké vody. Za tyto tři dny se proměnili, zestárli a uvědomili si, že musí žít dál, ale ne bok po boku (Marie si stále myslí, že jim není souzeno být spolu před Bohem).
Podle očekávání okolí se Pavel ožení s dlouholetou rodinnou známou, Luisou, aby uchoval huť pro sebe a své budoucí děti.
Uplynulo pět let, co Marie není u Scottů, avšak Clarissa Scottová vážně onemocní a Pavel požádá Marii, která si mezitím zařídila ve městě krejčovství, o pomoc s domácností, o níž se neschopná Luisa, trpící chorobnou sobeckostí, nedokáže postarat.
Paní Scottová zemře, Luisa porodí dvojčata. Pavel má nyní již tři chlapce: Toma, Dicka a Teda.
Při neštěstí v huti Pavel blíže poznává jednoho z dělníků - Uhříků. Zjišťuje, že vinou zaslepené pošetilosti a předsudků výborně školení dělníci pracují jako obyčejní nádeníci. Karla Lišku povýší, čímž rozlítí Iry pracující v huti. Marie se s paní Liškovou, Julkou, spřátelí. Vzniká veliké, trvalé přátelství. Obě ženy vedou mezi sebou nekonečné rozhovory o Julčině vlasti, Čechách, na kterou je Julka náležitě hrdá. Jejich vztah se pevně stmeluje.
Osm let se starala Marie o Luisinu domácnost, když po jednom z jejích nesčetných výstupů Marie odchází. Na to spáchá Luisa sebevraždu. Marie se vrací pomoci Pavlovi s výchovou jeho synů. V tomto domě zůstane již navždy, i po Pavlově smrti.
Přichází nabídka od Middletona na prodej huti Ocelářské společnosti. Celá huť je v sázce, William a Alžběta samozřejmě hlasují pro její prodej, Constance se nechce vzdát dosavadního života v přepychu a nadbytku. Marie se snaží ze všech sil neštěstí zabránit.
Edgar, jenž se stane bratrem řádu sv. Dominika a nachází tak konečně svůj "klid", daruje část svého podílu Con. Ta tak hlasuje proti prodeji. Prodej huti je přehlasován a celá huť je zachráněna.
Constance se usadí v Cannes a její dcera, Clarie se provdá, ale při porodu holčičky Claire umírá.
Vypukne první světová válka, v níž zahyne otec Claire. Ta je hluboce raněna a smrtelně nenávidí všechny Němce. Kvůli změně prostředí jede Claire navštívit Marii do Pittsburku. Všechno se jí protiví, až do okamžiku, kdy navštíví jako první a jediná žena huť. 13letá Claire, která dosud žila světácky, se zcela promění. Huť si tuto zhýčkanou a domýšlivou dívku zcela získá.
Tom, jenž o huť nemá zájem, se toulá po světě. Dick se ožení a Ted, bažící po duchovních zájmech, překonává sám sebe, aby se alespoň v něm otec nezklamal, a pracuje v huti.
Julka Lišková, silná, houževnatá a vytrvalá žena jezdí na revoluční sjezdy a schůze. Je plna snu o svobodě svého lidu.
Září roku 1918 přinese telegram smutnou zvěst, Dick padl. Tím okamžikem život pevně spjatý s hutí pro Pavla zemřel. Je mu nyní 62 let a rozhodl se, že huť promění na akciovou společnost. Bylo to stejné, jako by řekl, že spáchá sebevraždu.
Pro Julku nastává nové období života, je vyhlášena Československá republika a T.G.Masaryk zvolen prezidentem. Dochází dokonce k jejich osobnímu setkání na Velké schůzi Sjezdu.
Na sklonku války onemocní Pavel těžkým zápalem plic a umírá v náručí Marie.
V Berlíně je Claire coby žurnalistka svědkem nástupu Hitlera k moci. V Německu začíná brutálně vládnout nacistická strana a dochází k prvnímu pronásledování Židů.
Claire marně hledá muže, který by jí dokázal "vytrhnout srdce z těla". Má poměr s přítelem Jackem, ale postrádá vášeň a vzrušení. To nalézá při své pravidelné návštěvě Pittsburku u Jerryho Lišky. On má ale rodinu a po jedné vášnivé noci s Claire styky přeruší.
Ben Nicholas, manžel Alžběty, spolu s Lauchlanou, panovačnou manželkou Teda, intrikuje. Stanou se z nich milenci a snaží se získat vládu nad vedením huti. Ben, sympatizující s Němci, chce pro ně zajistit výrobu. Huť má po druhé na kahánku.
Claire se mezitím v Praze setkává s druhým synem Julky, Antonem, úspěšným hudebním skladatelem. Nečekané přátelství mezi nimi se prohlubuje a přerůstá v lásku, po níž Claire toužila, a která dovede oba až k oltáři.
Claire je však nucena cestovat do Pittsburku, aby to tentokráte byla ona, kdo zachrání huť před Benem. S pomocí Marie a Charlese MacNaughtona se to podaří.
Ačkoliv Claire nejen ve svých článcích varuje před nebezpečím války a nacismu vůbec, nikdo ji neposlouchá a nevěří. Nic se přeci nemůže stát...
V Praze, odříznuté od světa, obrácené na ruby, stále všichni, i Julka, doufají v pomoc z venčí, pomoc Ruska a Francie. V hotelu Ambasador ale zastihne všechny krutá zvěst, že je všichni opustili, že spojenci požadují, aby Češi podstoupili Sudety Hitlerovi.
Claire s Antonem utíkají z Čech, ale Julka neochvějně zůstává. Nechce a nemůže opustit svou zemi. Je uvězněna na Pankráci a později popravena.
V bezpečí Pittsburku u staré Marie se Claire v jejích 39letech narodí syn Evan. USA vstupují do druhé světové války. Claire opouští své děcko, aby mohla jít bojovat za svou zemi...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 06.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Údolí rozhodnutí
­­­­

Diskuse k výpisku
Marcia Davenportová - Údolí rozhodnutíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­