ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Davenportová Marcia (*09.06.1903 - †16.01.1996)

­­­­

Údolí rozhodnutí

Ještě jí nebylo 16 let, když Marie Raffertyová poprvé vstoupila do domu rodiny Scottů v Pittsburku. Tato irská služebná, dosud vyrůstající v chudobě Mělčiny, pocházela z dělnické rodiny a vůbec tehdy netušila, že v onom domě stráví bezmála 71 let.
Marie Raffertyová s láskou podřídila a obětovala celý svůj život zámožné rodině vlastnící prosperující huť na výrobu oceli. Síla jejího charakteru, její osobnosti a její bezmezné oddanosti všechny zcela spoutala.
Rodině Scottů vládne tvrdou, ale spravedlivou rukou zásadový William Scott. Jeho láskyplná žena Clarissa Scottová zdárně vychovává pět dětí: příliš chladnou a upjatou dceru Alžbětu, Williama Scotta mladšího, Pavla a dvě nezbedná dvojčata, povahově tak odlišná, Edgara a Constance.
Marie začne pracovat u Scottů jako pokojská, až postupně převezme i ostatní práce v domě i výchovu dvojčat. Clarissa si tuto dívku zamiluje jako vlastní dceru a Marie zde nachází svůj druhý domov a postupem let i svoji životní lásku.
Jakmile Pavel dostuduje metalurgii na vysoké škole, na rozdíl od bratra Williama, jemuž se huť jako samotná protiví a on je tak pro svého otce zklamáním, začne pracovat s nasazením v laboratoři hutě.
Mezi Pavlem a Marií vznikne pevné přátelství, jež časem přeroste v silnou a čistou lásku. Ačkoliv se milují, jsou svazováni společenským postavením. Svoje city jsou nuceni skrývat a obzvláště Marie Pavlovu lásku zatvrzele odmítá.
Starostí přibývá s rostoucím věkem rozmařilé Constance. Arogantní a pyšná Con se chce vyprostit z nudného, špinavého světa v ještě špinavějším Pittsburku. Z vypočítavosti se tajně provdá za 40letého Gilese. Po sňatku odjíždí skoro bez prostředků s manželem do Londýna a Marie s ní. V Anglii se Marie utěšuje vzpomínkami a pošetile se domnívá, že její láska k Pavlovi prostě zmizí. Zůstává do té doby, než Constance porodí dceru Clarii a po třech letech se vrací zpět do Pittsburku.
Mariiným návratem domů se zdá být konec vzájemné trýzně mezi oběma milenci, když Pavlův otec překvapivě svolí k jejich sňatku.
Ve Scottově huti pracuje také bratr Marie, James Rafferty. Je sice neocenitelným odborníkem v oboru, ale již dlouhá léta brojí proti vedení. Jeho cílem je vznik Sdruženého svazu, ale William Scott o něm nechce ani slyšet. James docílí vzplanutí dlouho očekávané stávky. Pavel umluví otce k ústupkům. Má dojít k nevyhnutelné schůzce se zástupci odborářů a s Williamem Scottem k projednání podmínek vzniku svazu. Nikdo netuší blížící se tragédii, jež ovlivní život tolika lidem. Zlí našeptávači způsobí, že při výměně názorů James napadne a zastřelí Williama Scotta a sám je následně zabit před zraky Marie. Marie se uzavře před světem, zabarikáduje se v otcově domě a činí pokání za Jamese.
Velký zlom nastává v okamžiku evakuace obyvatelstva Pittsburku před blížící se povodní. Marie odmítá odejít, zůstává nehledě na nebezpečí. V posledním okamžiku ji Pavel zachrání, zůstanou však uvězněni na tři dny v polorozpadlém domě unášeném proudem divoké vody. Za tyto tři dny se proměnili, zestárli a uvědomili si, že musí žít dál, ale ne bok po boku (Marie si stále myslí, že jim není souzeno být spolu před Bohem).
Podle očekávání okolí se Pavel ožení s dlouholetou rodinnou známou, Luisou, aby uchoval huť pro sebe a své budoucí děti.
Uplynulo pět let, co Marie není u Scottů, avšak Clarissa Scottová vážně onemocní a Pavel požádá Marii, která si mezitím zařídila ve městě krejčovství, o pomoc s domácností, o níž se neschopná Luisa, trpící chorobnou sobeckostí, nedokáže postarat.
Paní Scottová zemře, Luisa porodí dvojčata. Pavel má nyní již tři chlapce: Toma, Dicka a Teda.
Při neštěstí v huti Pavel blíže poznává jednoho z dělníků - Uhříků. Zjišťuje, že vinou zaslepené pošetilosti a předsudků výborně školení dělníci pracují jako obyčejní nádeníci. Karla Lišku povýší, čímž rozlítí Iry pracující v huti. Marie se s paní Liškovou, Julkou, spřátelí. Vzniká veliké, trvalé přátelství. Obě ženy vedou mezi sebou nekonečné rozhovory o Julčině vlasti, Čechách, na kterou je Julka náležitě hrdá. Jejich vztah se pevně stmeluje.
Osm let se starala Marie o Luisinu domácnost, když po jednom z jejích nesčetných výstupů Marie odchází. Na to spáchá Luisa sebevraždu. Marie se vrací pomoci Pavlovi s výchovou jeho synů. V tomto domě zůstane již navždy, i po Pavlově smrti.
Přichází nabídka od Middletona na prodej huti Ocelářské společnosti. Celá huť je v sázce, William a Alžběta samozřejmě hlasují pro její prodej, Constance se nechce vzdát dosavadního života v přepychu a nadbytku. Marie se snaží ze všech sil neštěstí zabránit.
Edgar, jenž se stane bratrem řádu sv. Dominika a nachází tak konečně svůj "klid", daruje část svého podílu Con. Ta tak hlasuje proti prodeji. Prodej huti je přehlasován a celá huť je zachráněna.
Constance se usadí v Cannes a její dcera, Clarie se provdá, ale při porodu holčičky Claire umírá.
Vypukne první světová válka, v níž zahyne otec Claire. Ta je hluboce raněna a smrtelně nenávidí všechny Němce. Kvůli změně prostředí jede Claire navštívit Marii do Pittsburku. Všechno se jí protiví, až do okamžiku, kdy navštíví jako první a jediná žena huť. 13letá Claire, která dosud žila světácky, se zcela promění. Huť si tuto zhýčkanou a domýšlivou dívku zcela získá.
Tom, jenž o huť nemá zájem, se toulá po světě. Dick se ožení a Ted, bažící po duchovních zájmech, překonává sám sebe, aby se alespoň v něm otec nezklamal, a pracuje v huti.
Julka Lišková, silná, houževnatá a vytrvalá žena jezdí na revoluční sjezdy a schůze. Je plna snu o svobodě svého lidu.
Září roku 1918 přinese telegram smutnou zvěst, Dick padl. Tím okamžikem život pevně spjatý s hutí pro Pavla zemřel. Je mu nyní 62 let a rozhodl se, že huť promění na akciovou společnost. Bylo to stejné, jako by řekl, že spáchá sebevraždu.
Pro Julku nastává nové období života, je vyhlášena Československá republika a T.G.Masaryk zvolen prezidentem. Dochází dokonce k jejich osobnímu setkání na Velké schůzi Sjezdu.
Na sklonku války onemocní Pavel těžkým zápalem plic a umírá v náručí Marie.
V Berlíně je Claire coby žurnalistka svědkem nástupu Hitlera k moci. V Německu začíná brutálně vládnout nacistická strana a dochází k prvnímu pronásledování Židů.
Claire marně hledá muže, který by jí dokázal "vytrhnout srdce z těla". Má poměr s přítelem Jackem, ale postrádá vášeň a vzrušení. To nalézá při své pravidelné návštěvě Pittsburku u Jerryho Lišky. On má ale rodinu a po jedné vášnivé noci s Claire styky přeruší.
Ben Nicholas, manžel Alžběty, spolu s Lauchlanou, panovačnou manželkou Teda, intrikuje. Stanou se z nich milenci a snaží se získat vládu nad vedením huti. Ben, sympatizující s Němci, chce pro ně zajistit výrobu. Huť má po druhé na kahánku.
Claire se mezitím v Praze setkává s druhým synem Julky, Antonem, úspěšným hudebním skladatelem. Nečekané přátelství mezi nimi se prohlubuje a přerůstá v lásku, po níž Claire toužila, a která dovede oba až k oltáři.
Claire je však nucena cestovat do Pittsburku, aby to tentokráte byla ona, kdo zachrání huť před Benem. S pomocí Marie a Charlese MacNaughtona se to podaří.
Ačkoliv Claire nejen ve svých článcích varuje před nebezpečím války a nacismu vůbec, nikdo ji neposlouchá a nevěří. Nic se přeci nemůže stát...
V Praze, odříznuté od světa, obrácené na ruby, stále všichni, i Julka, doufají v pomoc z venčí, pomoc Ruska a Francie. V hotelu Ambasador ale zastihne všechny krutá zvěst, že je všichni opustili, že spojenci požadují, aby Češi podstoupili Sudety Hitlerovi.
Claire s Antonem utíkají z Čech, ale Julka neochvějně zůstává. Nechce a nemůže opustit svou zemi. Je uvězněna na Pankráci a později popravena.
V bezpečí Pittsburku u staré Marie se Claire v jejích 39letech narodí syn Evan. USA vstupují do druhé světové války. Claire opouští své děcko, aby mohla jít bojovat za svou zemi...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 06.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Údolí rozhodnutí
­­­­

Diskuse k výpisku
Marcia Davenportová - Údolí rozhodnutíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)