ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rettigová Magdalena Dobromila (*31.01.1785 - †05.08.1845)

­­­­
Jan Vilímek - Magdalena Dobromila Rettigová

Magdalena Dobromila Rettigová byla autorka povídek, proslulých kuchařských knih, básní, divadelních her a krátkých próz.

Narodila se 31. ledna 1785 ve Všeradicích. Byla velmi přísně vychována. Otec Rettigové byl panským úředníkem. Chodila do školy v Plzni. Od dětství se dobře učila, díky podpoře rodinného přítele se dostala i k četbě knih, což pro ni byla jediná dostupná forma intelektuálního vzdělání.

Po otcově předčasné smrti se s matkou odstěhovaly do Prahy. V roce 1807 se Magdalena Rettigová vdala za soudního úředníka a spisovatele Jana Aloise Sudiprava Rettiga. Díky němu se z ní po sňatku z roku 1808 stala vlastenecky orientovaná buditelka.

Magdaléna Rettigová žila delší dobu v Ústí nad Orlicí, poté v Rychnově nad Kněžnou a od roku 1834 v Litomyšli. Měla úzké kontakty s královéhradeckým nakladatelem Janem Hostivítem Františkem Pospíšilem. Díky těmto kontaktům začala psát česky. Dopisovala si se vzdělanými kněžími z blízkého okolí i z Moravy. Shromažďovala kolem sebe měšťanské dívky a učila je vedení domácnosti. Působila na ně i vlastenecky. V Litomyšli se zařadila mezi přední osobnosti kulturního života.

Magdalena Dobromila Rettigová zemřela 5. srpna 1845 v Litomyšli.

DÍLO:

Cílem próz Rettigové je morální, citová a volná výchova. Psala i příležitostné a pozdravné básně a divadelní hry. Psala také německy psané memoáry, které vynikaly subtilní povahokresbou. Nejslavnější dílo Rettigové se datuje k roku 1826 a nese název Domácí kuchařka aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské. V knize je možné najít 1150 receptů, ne všechny splňují představu o těžké a tučné české gastronomii.

  • Domácí kuchařka (1826) - praktická příručka pro ženy; obsahuje instrukce a návody k vedení kuchyně i komplexní rady k vystupování ženy jako manželky, matky a vlastenky
  • Arnošt a Bělinka (1820) - dějovou linku této povídky tvoří příběh lásky čisté a ctnostné Bělinky a rozmařilého hraběte, jenž zradí lásku k Bělince kvůli touze po jiné ženě a po majetku
  • Mařenčin košíček (1821-22) - sbírka povídek s ponaučením pro dívky
  • Věneček pro dcerky vlastenecké (1825)
  • Bílá růže (1827) - žertovné drama
  • Jaroslav a Terinka (1841) - ústředními postavami jsou mladí a zamilovaní lidé, kterým se jejich štěstí snaží překazit Terinčina matka a služebná Bětuška; Jaroslav je mladý písař, jehož starý nemocný otec pod vlivem macechy vyhání z domu; Jaroslav je vytržen ze svého prostředí a v očích své rodiny se stává vyvržencem; dostane se do domu starého pana Miloráda a zde se zamiluje do jeho dcery Terinky, jež jeho lásku opětuje...
  • Masopustní žert (1846) - vydáno posmrtně

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ess147, 10.02.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Domácí kuchařka, Domácí kuchařka (2), Domácí kuchařka (3)
­­­­

Diskuse k životopisu
Magdalena Dobromila RettigováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­