ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bromfield Louis (*27.12.1896 - †18.03.1956)

­­­­

Louis Bromfield byl americký spisovatel a publicista, který se narodil 27. prosince 1896 na farmě v Mansfieldu v Ohiu jako Louis Brumfield, syn Charlese Brumfielda a Annette Marie Coulterové.

V letech 1914-1916 studoval zemědělství na univerzitě v Cornellu (Cornell Agricultural College), nicméně v roce 1916 přešel na studia žurnalistiky (Columbia Univerzity v New Yorku).
Sousedil a přátelil se s mnoha významnými a známými osobnostmi své doby.
Jeho život na Columbijské univerzitě byl však značně zkrácen, protože v roce 1917 nastoupil do války. Byl vojákem na francouzském území. Po práci v americké polní službě během 1. světové války a poté, co byl oceněn Válečným křížem (Croix de guerre), se vrátil do New Yorku a začal pracovat jako reportér. Živil se například i jako divadelní producent nebo reklamní manažer.

Bromfield se oženil roku 1921 za Mary Appleton Woodovou, dceru význačného newyorského advokáta Chalmerse Wooda a jeho manželky Ellen Appleton Smithové. Bromfieldova žena zemřela v roce 1952. Měli spolu tři dcery: Ann, Hope a Ellen.

V roce 1924 slavila velký úspěch jeho první novela nazvaná Zelený vavřín (The Green Bay Tree). O dva roky později získal dokonce Pulitzerovu cenu za dílo Časný podzim (Early Autumn). Všech jeho 30 knih se stalo bestsellery a mnoho jich bylo i zfilmováno (The Rains Came, Mrs. Parkington).

Od roku 1938 se usídlil na farmě "Malabar Farm" ve středním Ohiu.
Bromfieldova literární činnost se poté přeorientovala z beletrie na naučnou literaturu, a on začal být čím dál tím více znám pro svou pověst ochránce přírody a farmáře. Dnes navštíví národní park Malabar Farm (Bromfieldem založen roku 1939) každoročně tisíce návštěvníků. Jedním z hlavních rysů tohoto parku jsou lesy Dorise Duka, jež byly pojmenovány podle Bromfieldova přítele, který po jeho smrti částečně dotoval odkup pozemků a nemovitostí.
Inovativní a vizionářská práce Louise Bromfielda ovlivňovala hospodářské metody té doby po celém světě.

Louis Bromfield zemřel 18. března 1956 v Columbusu v Ohiu.

Z DÍLA:

Zelený vavřín (1924, The Green Bay Tree)
Possession (1925)
Časný podzim (1926, Early Autumn)
Dobrá žena (1927, A Good Woman)
Podivný případ slečny Annie Spraggové (1928, The Strange Case of Miss Annie Spragg)
Dvacet čtyři hodiny (1930, Twenty-four Hours)
Moderní hrdina (1932, A Modern Hero)
Farma (1933, The Farm)
Muž, který měl všechno (1935, The Man Who Had Everything)
Když nastaly deště (1937, The Rains Came)
Noc v Bombaji (1940, Night in Bombay)
Divoká řeka (1941, Wild Is the River)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 10.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Když nastaly deště
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Louis BromfieldMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­