ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bromfield Louis (*27.12.1896 - †18.03.1956)

   
­­­­

Louis Bromfield byl americký spisovatel a publicista, který se narodil 27. prosince 1896 na farmě v Mansfieldu v Ohiu jako Louis Brumfield, syn Charlese Brumfielda a Annette Marie Coulterové.

V letech 1914-1916 studoval zemědělství na univerzitě v Cornellu (Cornell Agricultural College), nicméně v roce 1916 přešel na studia žurnalistiky (Columbia Univerzity v New Yorku).
Sousedil a přátelil se s mnoha významnými a známými osobnostmi své doby.
Jeho život na Columbijské univerzitě byl však značně zkrácen, protože v roce 1917 nastoupil do války. Byl vojákem na francouzském území. Po práci v americké polní službě během 1. světové války a poté, co byl oceněn Válečným křížem (Croix de guerre), se vrátil do New Yorku a začal pracovat jako reportér. Živil se například i jako divadelní producent nebo reklamní manažer.

Bromfield se oženil roku 1921 za Mary Appleton Woodovou, dceru význačného newyorského advokáta Chalmerse Wooda a jeho manželky Ellen Appleton Smithové. Bromfieldova žena zemřela v roce 1952. Měli spolu tři dcery: Ann, Hope a Ellen.

V roce 1924 slavila velký úspěch jeho první novela nazvaná Zelený vavřín (The Green Bay Tree). O dva roky později získal dokonce Pulitzerovu cenu za dílo Časný podzim (Early Autumn). Všech jeho 30 knih se stalo bestsellery a mnoho jich bylo i zfilmováno (The Rains Came, Mrs. Parkington).

Od roku 1938 se usídlil na farmě "Malabar Farm" ve středním Ohiu.
Bromfieldova literární činnost se poté přeorientovala z beletrie na naučnou literaturu, a on začal být čím dál tím více znám pro svou pověst ochránce přírody a farmáře. Dnes navštíví národní park Malabar Farm (Bromfieldem založen roku 1939) každoročně tisíce návštěvníků. Jedním z hlavních rysů tohoto parku jsou lesy Dorise Duka, jež byly pojmenovány podle Bromfieldova přítele, který po jeho smrti částečně dotoval odkup pozemků a nemovitostí.
Inovativní a vizionářská práce Louise Bromfielda ovlivňovala hospodářské metody té doby po celém světě.

Louis Bromfield zemřel 18. března 1956 v Columbusu v Ohiu.

Z DÍLA:

Zelený vavřín (1924, The Green Bay Tree)
Possession (1925)
Časný podzim (1926, Early Autumn)
Dobrá žena (1927, A Good Woman)
Podivný případ slečny Annie Spraggové (1928, The Strange Case of Miss Annie Spragg)
Dvacet čtyři hodiny (1930, Twenty-four Hours)
Moderní hrdina (1932, A Modern Hero)
Farma (1933, The Farm)
Muž, který měl všechno (1935, The Man Who Had Everything)
Když nastaly deště (1937, The Rains Came)
Noc v Bombaji (1940, Night in Bombay)
Divoká řeka (1941, Wild Is the River)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 10.11.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Když nastaly deště
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Louis BromfieldMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)