ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bromfield Louis (*27.12.1896 - †18.03.1956)

­­­­

Když nastaly deště

Román podává obraz probouzející se Indie s jejími složitými kulturními, náboženskými a kastovními problémy. Osudy postav románů se rozvíjejí na pozadí velké přírodní katastrofy.

Děj této knihy se odehrává ve městě Ránčínpur v Indii v době vlády královny Viktorie. Příběh nám postupně představuje jednotlivé postavy s jejich pestrými osudy. Hlavní osobou této knihy je Thomas Ransome, syn anglického šlechtice, který hledá v Indii odpočinek, ale postupem času propadá do znuděnosti, cynizmu a opilství. Zajímavou postavu je i nezdolná stará zdravotní sestra MacDaidová, která neúnavně pracuje po boku doktora majora Safky, do kterého je i navzdory svému i jeho věku zamilována. K Indii neodmyslitelně patří i misijní stanice, kterou v tomto koutě světa obhospodařují manželé Smileyovi se starou tetou Fébou. Jako ke každé společnosti dobrých lidí patří i lidé, kteří mají zcela opačný názor na vkus i na věci ostatních. V této knize je to rodina Simonová, kterou v podstatě řídí paní Simonová - hloupá, povrchní a chtívá žena, která má neschopného manžela a dvě dcery - Hasel a Fernu, které neustále nutí být stejné jako je ona. Na všechno v Ránčínpuru dohlíží starý a vážený maháradža, který svou zemi miluje a udělá pro ni vše. Po boku mu stojí věrná mahárání se svým zdravým rozumem a neženskou odvahou. Pravidelný rytmus života je narušen příjezdem krásné lady Hestonové a jejího manžela, ziskuchtivého anglického hrubiána. Lady Edvina Hestonová se svým zjevem a povahou do Indie nehodí, je jako krásný motýl, který oslní a chystá se zase uletět. Přírodní katastrofa, která Ránčípur postihne, prověří charaktery všech obyvatel a změní jejich životy. Během jedné noci se křehká Fern, snící o velké lásce, stane oporou Tomovi a jejich náklonnost přeroste v hluboký milostný cit. Také lady Hestonová, zvyklá na blahobyt i mužský obdiv, najde lásku svého života v majoru Safkovi a v okamžiku zavrhne plytké hodnoty, k nimž se dosud upínala. Láska, přátelství a nenávist, humor a tragédie - to vše má místo v těžce zkoušeném Ránčípuru. Padají pozlátka a klišé, nastupuje syrová realita. Neštěstí ukáže, kdo z lidí má jakou hodnotu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marta Tauberová, 04.09.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Louis Bromfield - Když nastaly deštěMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­