ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sýs Karel (*26.07.1946)

   
­­­­

Karel Sýs - básník, překladatel, esejista a prozaik - se narodil 26. července 1946 v Rychnově nad Kněžnou do rodiny vojáka z povolání.
Rané dětství prožil v Kostelci nad Orlicí, mládí pak v Písku, kde studoval základní i střední školu. Maturoval v roce 1964, následně začal studovat zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Svá studia zakončil získáním titulu Ing. v roce 1970. Ve svém oboru pracoval krátce. Věnoval se žurnalistice (týdeníky Tvorba a Kmen), a to v oblasti literatury, umění, kritiky. V devadesátých letech vystřídal řadu zaměstnání. Angažuje se i v politice, v letech 1996 a 2002 kandidoval za KSČM ve volbách do senátu ČR.

V poezii navázal konkrétní obrazností a volnými asociacemi představ na Nezvalovu linii (Newton za neúrody jablek - 1969, Pootevřený anděl - 1972). Sbírka Dlouhé sbohem (1977) se loučí s časem dětství i s poezií. Obrazy Kamila Lhotáka inspirovaly Sýse k obdivu k technickým i vědeckým zázrakům (Nadechni se a leť - 1977). Reflexe o soudobém světě přinášejí sbírky Americký účet (1980) a Stroj času (1984). Básnickou kritiku české polistopadové společnosti z vyhraněné levicové pozice obsahují sbírky devadesátých let (Píšu báseň zatímco za oknem padá muž - 1992, Mnichov). Sýs psal také úvahy o umění, vydal eseje Básník a spol. (1981) a Pero nikoli za kloboukem (1985). Překládal poezii z maďarštiny, bulharštiny, litevštiny a zejména z francouzštiny (G. Apollinaire, J. Prévert).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 30.04.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Stroj času
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel SýsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­