ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sýs Karel (*26.07.1946)

­­­­

Karel Sýs - básník, překladatel, esejista a prozaik - se narodil 26. července 1946 v Rychnově nad Kněžnou do rodiny vojáka z povolání.
Rané dětství prožil v Kostelci nad Orlicí, mládí pak v Písku, kde studoval základní i střední školu. Maturoval v roce 1964, následně začal studovat zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Svá studia zakončil získáním titulu Ing. v roce 1970. Ve svém oboru pracoval krátce. Věnoval se žurnalistice (týdeníky Tvorba a Kmen), a to v oblasti literatury, umění, kritiky. V devadesátých letech vystřídal řadu zaměstnání. Angažuje se i v politice, v letech 1996 a 2002 kandidoval za KSČM ve volbách do senátu ČR.

V poezii navázal konkrétní obrazností a volnými asociacemi představ na Nezvalovu linii (Newton za neúrody jablek - 1969, Pootevřený anděl - 1972). Sbírka Dlouhé sbohem (1977) se loučí s časem dětství i s poezií. Obrazy Kamila Lhotáka inspirovaly Sýse k obdivu k technickým i vědeckým zázrakům (Nadechni se a leť - 1977). Reflexe o soudobém světě přinášejí sbírky Americký účet (1980) a Stroj času (1984). Básnickou kritiku české polistopadové společnosti z vyhraněné levicové pozice obsahují sbírky devadesátých let (Píšu báseň zatímco za oknem padá muž - 1992, Mnichov). Sýs psal také úvahy o umění, vydal eseje Básník a spol. (1981) a Pero nikoli za kloboukem (1985). Překládal poezii z maďarštiny, bulharštiny, litevštiny a zejména z francouzštiny (G. Apollinaire, J. Prévert).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 30.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Stroj času
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel SýsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)