ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Karel IV. (*14.05.1316 - †29.11.1378)

­­­­
Charles IV-John Ocko votive picture-fragment

Vynikající český panovník, od roku 1354 římský císař.

Narodil se v Praze 14. května 1316, zemřel rovněž v Praze 29. listopadu 1378. Byl synem Krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Již jako nemluvně byl vězněn na hradě Lokti, později na Křivoklátu. V sedmi letech byl odvezen do Paříže, kde zůstal osm let na královském dvoře na vychování. Toto vše se dělo na příkaz Jana Lucemburského, který měl obavy, aby česká šlechta předčasně neprohlásila jeho syna králem.

Paříž otevřela Karlovi cestu ke vzdělání (ovládal pět světových jazyků), dala mu možnost proniknout do světa šlechty, poznávat spletité uličky vlády. V patnácti letech byl otcem povolán do Itálie, kde si měl jako vládce některých měst osvojit první vladařské zkušenosti. Roku 1333 se vrátil do Čech s titulem "markrabě moravský" s úkolem vrátit českým zemím pevný řád. V Čechách tehdy vládl nepokoj, zemi vládlo několik velmožů, kteří nerespektovali krále Jana, jenž pobýval stále v cizině. Karel začal podporovat českou šlechtu, byl proto osočen u krále Jana a odvolán do Tyrolska. Odtud se vrátil již jako trvalý vládce Čech roku 1338. Korunován byl po smrti otce, který zahynul v bitvě u Kresčaku, roku 1346. Stal se tak králem českým a římský, později císařem římským. Zrovnoprávnění vztahu Čech k Říši římské potvrdil Zlatou bulou roku 1356.

Nesmírně se zasloužil o politický i kulturní rozvoj Čech. Roku 1348 založil Nové Město pražské, téhož roku vznikla Karlova univerzita. Památkou na jeho vládu je Karlův most, chrám sv. Víta, Karlštejn aj.

Karel IV. byl čtyřikrát ženatý (Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická, Alžběta Pomořanská), měl celkem deset dětí, čtyři z toho zemřely. K historicky nejznámějším patří Václav a Zikmund.

Z DÍLA:

Vlastní životopis /Vita Caroli/

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lucinta, 24.05.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel IV.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­