ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Karel IV. (*14.05.1316 - †29.11.1378)

­­­­

Vita Caroli (Vlastní životopis)

Když otec Karla IV. viděl, že už nemůže dál vést války proti pánům Lombardie, chtěl, aby Karel vedl válku za něj. Karel IV. to ale odmítl a vrátil se do Čech, kde už nebyl 11 let. Mezitím mu zemřela jeho matka Eliška a jeho mladší sestra byla provdána do Francie, kde se v té době nacházela i starší sestra Anna. Karel IV. se musel znovu naučit češtinu, protože ji zapomněl a také proto, že mu jeho otec svěřil vládu nad Čechami. V Čechách bylo všechno zničené a majetek si mezi sebe rozdělila šlechta. Později získal Karel IV. zpět hrady a královské statky a království na tom bylo den ode dne lépe. V této době přijel do Čech otec Karla IV. se svou novou manželkou. A protože se lstiví rádcové chtěli Karla IV. zbavit, namluvili jeho otci, že má Karel hodně přívrženců, lid ho má rád, zatím co Jana Lucemburského lidé rádi nemají, protože to není pravý český král a Karel by ho údajně vyhnal. Karlův otec tomu uvěřil, sebral mu všechny hrady a Karel už nemohl ani správcovat v Čechách. Zbyl mu tak jen titul moravského markraběte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: gedgitka, 05.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel IV. - Vita Caroli (Vlastní životopis)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­