ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adamsonová Joy (*20.01.1910 - †03.01.1980)

­­­­

Joy Adamsonová, rozená jako Friederike Victoria Gessnerová, se narodila 20. ledna 1910 v Troppau (dnešní Opava) ve Slezsku v bývalém Rakousko-Uhersku. Byla spisovatelkou, malířkou, ale především velkou ochránkyní zvířat v Africe.

Měla dvě sestry, jednu mladší a jednu starší. Její pradědeček byl významný rakouský podnikatel Carl Weisshuhn.
Rodiče se jí rozvedli v roce 1922, poté žila s babičkou ve Vídni.

Vystudovala gymnázium, absolvovala kurz pro módní návrhářky, studovala nějaký čas malířství, hru na klavír, ale nakonec se rozhodla pro studia psychologie, anatomie a medicíny.

V roce 1937 se svým prvním manželem Viktorem von Klarwillem utekla do Afriky, na cestě pak poznala svého druhého muže, Petera Ballyho, přírodovědce ze Švýcarska, za nímž v roce 1938 odjela do Keni. Díky němu se začala věnovat malování a stala se výbornou kreslířkou. Malovala tisíce portrétů příslušníků keňských kmenů, které dnes tvoří stálou expozici Keňského národního muzea v Nairobi. Také ilustrovala některé Byllyho knihy o botanice.

Roku 1944 si vzala svého posledního muže, George Adamsona, jednoho ze zakladatelů afrických národních parků.
V únoru roku 1956 byl George jako revírník v Northern Frontier District v Keni, kde zastřelil lvici, když na něj a jeho kolegy začala útočit. Později byla nalezena tři mláďata, která patřila právě zastřelené lvici. George je odvezl s sebou domů a Joy se o ně začala starat. Pojmenovala je Big One, Lustica a Elsa.
Šest měsíců poté se už o mláďata nedokázali postarat, a tak ta dvě větší - Big One a Lusticu - poslali do ZOO v Rotterdamu. Elsu si nechali, rozhodli se, že ji raději vypustí do volné přírody, proto ji už ve třech letech začali cvičit, jak lovit a přežít v divočině.
Životní příběh Elsy popisuje ve své knize Born Free (1960, Příběh lvice Elsy), kniha byla zfilmována (Volání divočiny, 1966, režie Tom McGowan a James Hill). Dokázali ji vytrénovat a úspěšně ji navrátili zpět do jejího přirozeného prostředí. Elsa se tak stala první lvicí, která se znovu začlenila mezi své druhy a dokonce měla i mláďata.
V lednu 1961 Elsa zemřela na nemoc v důsledku přisátí klíštěte. Její tři mláďata se ale stala velkou obtíží pro místní zemědělce i pro jejich dobytek. Proto se Adamsonovi rozhodli mláďata odchytit a převést je do sousedního tanzanského národního parku v Serengeti (Serengeti National Park), kde jim bylo slíbeno poskytnutí domova.

Joy Adamsonová se nakonec rozvedla i s manželem Georgem, ale stále je spojovalo úsilí o záchranu africké přírody.

V roce 1969 Joy založila nadaci Elsa Wild Animal Appeal, jež má dodnes pobočky po celém světě a proudí z ní miliony dolarů na ochranu přírody. Díky nadaci byly založeny národní parky Meru a Samburu.

Druhou šelmou, kterou Joy zachránila, byla gepardice Pippa, jež byla vychována jako domácí mazlíček. Joy v ní znovu probudila predátora a Pippu rovněž úspěšně navrátila zpátky na africkou savanu.

V roce 1976 získala africké leopardí mládě Penny, jemuž bylo 8 týdnů, když ho George našel. Knížku Queen of Shaba: The Story of an African Leopard (1980, Příběh levhartice Penny) dokončil až spisovatelčin asistent po její smrti.

Joy tak uskutečnila výzkum chování všech tří velkých afrických koček. V roce 1977 jí byl udělen rakouský Čestný odznak Za vědu a umění, vysoké vyznamenání, udělované za zásluhy v oblasti vědy a kultury.

Její život skončil 3. ledna 1980 v Shabě v Keni, kde byla zavražděna svým bývalým zaměstnancem Paulem Wakwaro Ekaiem, jehož dříve propustila za krádež. Byl odsouzen na doživotí, trestu smrti se ale vyhl, neboť v době jejího spáchání nebyl ještě zletilý.

Joy Adamsonová dokázala přesvědčit ostatní, proč je třeba zvířata chránit a ukázala i praktické způsoby, jak to dělat. Prostřednictvím svých knih, které dodnes patří mezi světové bestsellery, ale i filmů tyto své zkušenosti rozšířila po celém světě. Některé její knihy jsou přeloženy i do více jak třiceti jazyků.

DÍLO:

Born Free (1960, Příběh lvice Elsy)
The Spotted Sphinx (1969)
Pippa: The Cheetah and her Cubs (1970)
Joy Adamson's Africa (1972)
Pippa's Challenge (1972)
Peoples of Kenya (1975)
The Searching Spirit: An Autobiography (1978, Volání divočiny)
Queen of Shaba: The Story of an African Leopard (1980, Příběh levhartice Penny)
Friends from the Forest (1980)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kateřina P., 29.04.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Příběh levhartice Penny
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Joy AdamsonováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­