ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Váchal Josef (*23.09.1884 - †10.05.1969)

­­­­

Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavčích u Domažlic do rodiny podučitele. Jeho otec, který se navíc věnoval i okultní literatuře a překladům, se jmenoval Josef Šimon Aleš a byl to bratranec Mikoláše Alše.

Váchal byl nejen spisovatelem a knihařem, ale i nadaným grafikem, řezbářem či malířem. Rozhodně patří k nejsvébytnějším českým umělcům 20. století. Jeho tvorba byla ovlivněna jak surrealismem a secesí, tak satanismem a okultismem. Prosazoval spiritualismus (sám prožil i několik halucinogenních vztahů a byl členem mnoha sekt).

Svá studia na gymnáziu v Písku nedokončil, a tak se roku 1898 začal učit knihařem (v závodě J.Waitzmanna) v Praze. V letech 1903-1904 byl zaměstnán jako knihařský dělník v Bělé pod Bezdězem. S tímto zaměstnáním ovšem nebyl spokojen, a proto se jej rozhodl opustit a stal se umělcem.

Na doporučení Mikoláše Alše se výtvarně dále vzdělával v soukromých školách (např. u krajináře A.Kalvody nebo na grafické škole A.Herverta).
Spoluzakládal revue Veraikon. S dalšími vyznavači takzvané "nové spirituality" patřil ke členům výtvarné skupiny a spolku Sursum.

Jeho dílo je plné parodie, nadsázky, mystifikace a velmi provokativně (na tehdejší dobu) zachycuje náboženství a erotiku.
Hlavní období jeho tvorby spadá do období první republiky, v období komunismu se potýkal s existenčními problémy (trpěl materiálním nedostatkem, často byl odkázán pouze na pomoc přátel).

Josef Váchal zemřel 10. května 1969 ve Studeňanech u Jičína krátce po smrti své družky. Zajímavé je, že pouhých pět dní před jeho smrtí byl jmenován zasloužilým umělcem.

Z DÍLA:

Vzývači ďábla (1911-1920)
Mystika čichu (1920)
Josefa Váchala Nový kalendář tolerancý na rok 1923 aneb Rokodník, ve kterém na každý den nějaký bludař neb jiná pozoruhodná a znamenitá osoba a svátek vynajíti se může (1922)
Krvavý román (1924) - pokus o napsaní ideálního románu; podle této prózy vznikl v roce 1993 i stejnojmenný celovečerní film (režie Josef Brabec)
Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel (1924)
Koruna bludařstva, to jest Postyla kacířská (1926) - zde Váchal vyjádřil svou pesimistickou vizi vývoje lidstva a křesťanství
Malíř na frontě (Soča a Italie 1917–18) (1929) - autobiografická kniha
Šumava umírající a romantická (1931)
Receptář barevného dřevorytu (1934) - obsahuje 127 dřevorytů, historii dřevorytu a úvahu o českém dřevoryteckém umění

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 29.09.2009

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef VáchalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­