ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Keats John (*31.10.1795 - †23.02.1821)

­­­­
John Keats by William Hilton

Tento básník anglického romantismu se narodil v Londýně. V devíti letech osiřel. Jeho otec, správce stájí, se zabil pádem z koně a matka se ukvapeně provdala a odešla od dětí. Se svými třemi sourozenci tedy bydlel u babičky v Edmontonu, kam se krátce před smrtí vrátila i jeho matka. Navštěvoval školu v Enfieldu. V nejvyšších ročnících se začal horlivě zabývat antickou literaturou, zájem měl i o knihy všeobecně historické a politické. Po matčině smrti byl dán do učení k edmontskému lékárníkovi a ranhojiči. Poté se odstěhoval do Londýna.

V červnu 1816 se mu podařilo složit zkoušky z farmacie a ranhojičství. V té době se však už intenzivně věnoval poezii, a tak medicíny o rok později definitivně zanechal. Nejprve žil z dědictví po prarodičích, později se živil sám, a to právě literaturou a psaním básní. V létě 1818 se ale zkomplikovala situace v jeho rodině. Bratr Tom se neúspěšně léčil z tuberkulózy a bratr Georgie se se svou novou manželkou odstěhoval do Ameriky. Keats tedy také opustil Londýn a se svým přítelem Charlesem Brownen se vydal do Irska, které mu přineslo zárodek těžkého onemocnění, kvůli němuž se vrátil předčasně zpět do Londýna. Několik měsíců nato zemřel jeho bratr Tom, a tak se Keats přestěhoval k příteli Brownovi do Hampsteadu, kde potkal novou lásku - Fanny Brawnovou. Její matka však nesvolila díky jeho nedostatečnému příjmu ke svatbě.

Počátkem roku 1820 se u něho začala projevovat tuberkulóza. Odjel s přítelem, malířem Severnem, do Říma, kde následně i podlehl své nemoci.

Mezi jeho známé básnické skladby patří například:

Ó samoto - 1816
Po prvním nahlédnutí do Chapmanova překladu Homéra - 1816
Spánek a poezie - 1816
Endymion - 1817
Pád Hyperionu: Sen - 1817
Hyperion - 1818
La Belle Dame Sans Merci - 1819
Óda na slavíka - 1819
Óda na smutek (Óda na melancholii) - 1819
Óda na Psyché - 1819
Óda na řeckou urnu - 1819
Předvečer svaté Anežky - 1819
Podzimu - 1819

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Óda jeseni
-Óda na melancholii
-Óda na řeckou urnu
­­­­

Diskuse k životopisu
John KeatsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)