ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Keats John (*31.10.1795 - †23.02.1821)

­­­­
John Keats by William Hilton

Tento básník anglického romantismu se narodil v Londýně. V devíti letech osiřel. Jeho otec, správce stájí, se zabil pádem z koně a matka se ukvapeně provdala a odešla od dětí. Se svými třemi sourozenci tedy bydlel u babičky v Edmontonu, kam se krátce před smrtí vrátila i jeho matka. Navštěvoval školu v Enfieldu. V nejvyšších ročnících se začal horlivě zabývat antickou literaturou, zájem měl i o knihy všeobecně historické a politické. Po matčině smrti byl dán do učení k edmontskému lékárníkovi a ranhojiči. Poté se odstěhoval do Londýna.

V červnu 1816 se mu podařilo složit zkoušky z farmacie a ranhojičství. V té době se však už intenzivně věnoval poezii, a tak medicíny o rok později definitivně zanechal. Nejprve žil z dědictví po prarodičích, později se živil sám, a to právě literaturou a psaním básní. V létě 1818 se ale zkomplikovala situace v jeho rodině. Bratr Tom se neúspěšně léčil z tuberkulózy a bratr Georgie se se svou novou manželkou odstěhoval do Ameriky. Keats tedy také opustil Londýn a se svým přítelem Charlesem Brownen se vydal do Irska, které mu přineslo zárodek těžkého onemocnění, kvůli němuž se vrátil předčasně zpět do Londýna. Několik měsíců nato zemřel jeho bratr Tom, a tak se Keats přestěhoval k příteli Brownovi do Hampsteadu, kde potkal novou lásku - Fanny Brawnovou. Její matka však nesvolila díky jeho nedostatečnému příjmu ke svatbě.

Počátkem roku 1820 se u něho začala projevovat tuberkulóza. Odjel s přítelem, malířem Severnem, do Říma, kde následně i podlehl své nemoci.

Mezi jeho známé básnické skladby patří například:

Ó samoto - 1816
Po prvním nahlédnutí do Chapmanova překladu Homéra - 1816
Spánek a poezie - 1816
Endymion - 1817
Pád Hyperionu: Sen - 1817
Hyperion - 1818
La Belle Dame Sans Merci - 1819
Óda na slavíka - 1819
Óda na smutek (Óda na melancholii) - 1819
Óda na Psyché - 1819
Óda na řeckou urnu - 1819
Předvečer svaté Anežky - 1819
Podzimu - 1819

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 03.05.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Óda jeseni
-Óda na melancholii
-Óda na řeckou urnu
­­­­

Diskuse k životopisu
John KeatsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­