ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weil Jiří (*06.08.1900 - †13.12.1959)

   
­­­­
Jiří Weil byl jednak novinář, prozaik, redaktor, překladatel, ale i člen skupiny Devětsil. Později přestoupil do skupiny Blok. Sympatizoval s novými poměry v Rusku, které často navštěvoval. Proto není divu, že byl jedním z prvních překladatelů ruských autorů - například V.Majakovskije, A.Bloka, B.Pasternaka. Sám sepsal knihu Ruská revoluční literatura. Zlom ve Weilových postojích nastal jeho románem Moskva-hranice, které vydalo nakladatelství Družstevní práce. V tomto díle snad jako první jak u nás, tak i ve světě autor zpracoval Stalinovy politické čistky. V jeho knize je hlavním hrdinou mladý komunista, jenž je obviněn za čin, který nespáchal. Může utéci a zachránit se, ale on zůstává, protože je to v zájmu jeho strany. Tento román našel jen málo pochopení. Komunisté ho brali jako očerňování SSSR a Weil byl za něj vyloučen z KSČ. Dokonce i J.Fučík, autorův přítel, s nímž spolupracoval v redakci Tvorba, nazval tuto knihu "pavlačovým románem". Naopak pravici vadilo, že toto dílo nezastíralo vývoj SSSR a výstavby elektráren, továren a především mu nemohli odpustit jeho dřívější komunistickou činnost. Jenže ta jeho dílu dodala pravdomluvnosti a věrohodnosti, a to hlavně na základě jeho zkušeností. Jeho dalším dílem byl společenský román Život s hvězdou, kde se autor zabývá zbytečnou izolací a krutým obdobím války, a to především z pohledu českých Židů. Autor sám byl Žid a do konce druhé světové války se musel skrývat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 25.06.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Moskva-hranice, Moskva-hranice (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří WeilMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­