ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kratochvíl Jiří (*04.01.1940)

   
­­­­

Jiří Kratochvíl se narodil 4. ledna 1940 v Brně, kde se odehrávají příběhy všech jeho románů, do rodiny učitele a autora knížek pro děti. Po maturitě (1957) absolvoval v Brně v roce 1964 filozofickou fakultu (čeština a ruština). Poté pracoval jako učitel na odborném učilišti v Dobrušce nebo jako knihovník v brněnském rozhlase.

Jeho otec v roce 1952 emigroval do USA, později se přestěhoval do SRN. Kratochvíl se po roce 1970 stal ineditním spisovatelem (= spisovatel zakázané literatury), a tak publikoval pouze v samizdatových a exilových periodikách. Vykonával mnoho dělnických profesí (od nočního hlídače, přes topiče, až po jeřábníka...). Spisovatelem z povolání se stal až po revoluci.

Svou první povídku publikoval již ve svých čtyřiadvaceti, nicméně jeho první knížka mu směla vyjít až v roce 1991, tedy v jeho 51 letech.
Za svá díla obdržel mnoho literárních cen:

  • Cena Toma Stopparda (1991)
  • Cena Českých knihkupců (1993)
  • Cena Egona Hostovského (1996)
  • Cena Karla Čapka (1998)
  • Cena Jaroslava Seiferta (1999)

Jiří Kratochvíl je prozaik, dramatik a esejista. V 60. letech publikoval své první povídky v literárních časopisech Plamen a Host do domu. Řadí se mezi autory postmoderny, občas se v jeho dílech objevují prvky magického realismu. Jeho tvorba je úzce spojená s Brnem. V příbězích se prolíná skutečnost s fikcí, realita s fantazií, reálné a přízračné. Oblíbenou užitou metodou je zrcadlení. Témata poukazují na atmosféru nesvobodné země.

Po revoluci v roce 1989 vyšlo jedenáct jeho románů a novel, tři povídkové knihy, knihy esejů a fejetonů i knížky divadelních a rozhlasových her. Některé jeho romány byly přeloženy i do cizích jazyků.

DÍLO:

Medvědí román (1991) - autobiografické rysy, oficiální knižní prvotina autora
Uprostřed noci zpěv (1992, věnovaný M.Uhdemu) - motivem románu je dvojnictví (liché kapitoly vypráví syn hledající otce, v sudých kapitolách jiná postava líčí svůj život prostřednictvím vzpomínek; nakonec se osudy obou prolnou a skoro to vypadá, že to byla jedna a tatáž osoba)
Orfeus z Kénigu (1994) - povídkový soubor z let 1967-1990, prostředí poválečného Brna
Má lásko, postmoderno (1994) - kniha krátkých povídek, atmosféra totalitního státu i magického světa
Avion (1995) - román s fantaskní atmosférou s autobiografickými rysy, paralela k brněnskému hotelu Avion
Lehni, bestie (2002) - novela
Lady Carneval (2004) - román
Herec (2006) - román
Slib (2009) - román

a další...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 29.04.2009

­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří KratochvílMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­