ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kratochvíl Jiří (*04.01.1940)

   
­­­­

Nesmrtelný příběh

aneb život Soni Trocké-Sammlerové čili Román karneval

Nesmrtelný příběh je vysoce ceněná próza, která vyšla poprvé roku 1997. Hrdinka knihy vypráví o neuskutečněném setkání s někým, kdo k ní po celý následující život hledá cestu ve zvířecích podobách. Nesmrtelný příběh je vlastně originální variantou pohádkové legendy o krásce a zvířeti.

Nesmrtelný příběh je postmoderní román s prvky magického realismu, v podtitulu výstižně charakterizovaný jako Román karneval.

Hlavní hrdinkou a zároveň vypravěčkou je Soňa Trocká-Sammlerová, která líčí na pozadí historických událostí 20. století svůj život a vztah k věčnému milenci Brunovi. Ten se jí zjevuje v různých zvířecích podobách, jeho identita je dešifrována vždy Soninýma očima a zůstává tak v rovině subjektivního faktu. Ze čtenářského hlediska nelze stanovit, zda je Brunova věčná metamorfóza skutečnou součástí fiktivního světa nebo jen Soninou představou. V rámci svého aktuálního živočišného druhu je Bruno vždy jedincem fyzicky i "intelektuálně" výjimečným. Klíčovou postavou je "osudová holčička Alžběta", jejíž pravnučka se má v budoucnu převtělit do nové Soni. Ostatní postavy příběhem pouze procházejí, řada z nich jsou skutečné historické osobnosti nebo alespoň jimi inspirované. Rusko-německý původ a česká národnost Soni odkazují k internacionální identitě a mají symbolickou platnost.

Román je vyprávěn v ich-formě a žánrově stylizován jako vzpomínky hlavní hrdinky Soni. Jako pětiletá byla v posledních dnech 19. století unesena na tajemnou vzducholoď, kde jí nejmoudřejší představitelé věku "víry v lidského ducha" pomocí hypnózy předali poselství pro lidstvo vzdáleného třetího tisíciletí. Pět Brunových zvířecích podob (šimpanz, jelen, vlk, slon, pardál) dělí knihu do pěti kompozičních i sémantických celků. Soňa vypráví svůj příběh jako stařena v 90. letech 20. století, kdy už jen čeká na příchod milénia a možnost předat poselství dalším generacím. Text se nese v mírně absurdním duchu, fiktivní svět se řídí jinými pravidly než svět aktuální (nás čtenářů), lidská říše se propojuje se zvířecí. Nalezneme zde i prvky zvířecího eposu či pohádky. Dějiny 20. století jsou se Soňou neodmyslitelně spjaty, často její fantazie historické události předjímá. Neustálá potřeba po vyprávění příběhů vede autora k digresím (tj. k odbočkám od základní dějové linie) a vsuvkám. Text skrývá nepřeberné množství skrytých i zjevných aluzí, mj. na díla světové literatury či její typické tvůrčí principy. Historické a kulturní události nejen zobrazuje a popisuje, ale také paroduje v groteskně laděných scénách - například když zvířata na statku sehrají "divadlo světa" na způsob pašijových her a v mnohém předjímají budoucí děje. Kniha je formálně postavena na principu cykličnosti, věčná reinkarnace a návraty Bruna korespondují s periodickým opakováním dějinných událostí - vše, co žijeme, je totéž, ale v jiných podobách. Závěr implikuje i další Sonin život a naznačuje jeho formální podobnost se všemi předchozími.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 18.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Alfa Centauri
­­­­

Diskuse k výpisku
Jiří Kratochvíl - Nesmrtelný příběhMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­