ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Haussmann Jiří (*30.10.1898 - †07.01.1923)

­­­­
Jiri Haussmann

Narodil se 30. října 1898 v Praze v rodině soudce a pozdějšího ministra spravedlnosti. V roce 1922 dokončil studium práv na Karlově univerzitě. Roku 1917 musel narukovat do první světové války a po jejím skončení nastoupil roku 1920 praxi u okresního soudu v Praze na Malé Straně. Přitom se připravoval na vědeckou dráhu národohospodáře. V červnu 1922 onemocněl tuberkulózou a této nemoci i přes léčení podlehl 7. ledna 1923 v německém sanatoriu. První epigram otiskl v časopise Národ, jehož redaktor O.Fischer mu byl literárním rádcem. Svými verši, epigramy a prózou navázal na havlíčkovskou tradici politické satiry. Ze svého levicového postoje napadal rakouskou monarchii, raný kapitalismus, pravicovou politiku a nejrůznější společenské neduhy.

Haussmannova nejrozsáhlejší próza Velkovýroba ctnosti (1922) je dějově umístěna na fiktivní poloostrov, který je rozdělen na území dvou soupeřících boháčů. Najde se způsob, jak uvolnit novou formu energie, schopnost v lidech likvidovat egoismus a nahradit ho láskou k bližnímu. Oba boháči se tohoto vynálezu zmocní, jeden však začne vyrábět kladnou energie, druhý zápornou. Surovinou pro její výrobu je lidský mozek, a tak oba podporují války a hladomory. Oba druhy nových lidí se ovšem začnou nenávidět a začíná válka obou částí poloostrova. Toto Haussmannovo dílo bylo také převedeno do filmové podoby a to roku 1964.

Další fantastické příběhy se objevují v díle Divoké povídky (1922), po válce vydané v souboru Divoké verše a prózy (1963).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 24.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří HaussmannMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­